Choroby alergiczne cz. 8 Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to przewlekłe, ciężkie (mogące doprowadzić do upośledzenia wzroku), zapalenie o mieszanym patomechanizmie. Niektóre przypadki związane są z lokalną produkcją przeciwciał IgE (mechanizm IgE-zależny).  Najczęściej występuje na terenie o ciepłym klimacie np. w krajach śródziemnomorskich. W regionach o chłodniejszym klimacie zaostrzenia choroby występują w miesiącach wiosennych i letnich. Choroba rozwija się najczęściej w dzieciństwie pomiędzy 2.-10. rż. i występuje zdecydowanie częściej u chłopców.  Zwykle ustępuje przed ukończeniem 20 rż. U chorych często stwierdza się uczulenie na alergeny wziewne. Chorzy cierpią na alergiczny nieżyt nosa i astmę.

Objawami choroby są: silny świąd spojówek, zaczerwienienie i obrzęk spojówek, światłowstręt, łzawienie, gęstą, ciągnącą się wydzielinę spojówkową zasklepiającą  powieki. Charakterystyczny dla chorych jest rozlany przerost brodawek.

Ból i zaburzenia widzenia świadczą o uszkodzeniu rogówki. W wymazie ze spojówki stwierdza się dużą liczbę eozynofilów i mastocytów, a we łzach i w surowicy zwiększone stężenie IgE.

Źródło: Interna Szczeklika 2013, P. Gajewski, A. Szczeklik, Kraków 2013, wyd. 5

Choroby alergiczne (cz. 1 Astma)

Choroby alergiczne (cz. 2 Alergiczny nieżyt nosa)

Choroby alergiczne (cz. 3 Alergiczne zapalenie spojówek)

Choroby alergiczne (cz. 4 Pokrzywka)

Choroby alergiczne (cz. 5 Anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny)

Choroby alergiczne (cz. 6 Atopowe zapalenie skóry)

Choroby alergiczne (cz. 7 Kontaktowe zapalenie skóry)

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl