Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Choroby alergiczne – cz. 8: wiosenne zapalenie spojówek i rogówki

Utworzone przez Michał Podkalicki
Niebieskie oko Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to przewlekłe, ciężkie (mogące doprowadzić do upośledzenia wzroku), zapalenie o mieszanym patomechanizmie. Niektóre przypadki związane są z lokalną produkcją przeciwciał IgE (mechanizm IgE-zależny).  Najczęściej występuje na terenie o ciepłym klimacie np. w krajach śródziemnomorskich. W regionach o chłodniejszym klimacie zaostrzenia choroby występują w miesiącach wiosennych i letnich. Choroba rozwija się najczęściej w dzieciństwie pomiędzy 2.-10. r.ż. i występuje zdecydowanie częściej u chłopców.  Zwykle ustępuje przed ukończeniem 20. r.ż. U chorych często stwierdza się uczulenie na alergeny wziewne. Chorzy cierpią na alergiczny nieżyt nosa i astmę.

Objawami choroby są: silny świąd spojówek, zaczerwienienie i obrzęk spojówek, światłowstręt, łzawienie, gęstą, ciągnącą się wydzielinę spojówkową zasklepiającą  powieki. Charakterystyczny dla chorych jest rozlany przerost brodawek.

Ból i zaburzenia widzenia świadczą o uszkodzeniu rogówki. W wymazie ze spojówki stwierdza się dużą liczbę eozynofilów i mastocytów, a we łzach i w surowicy zwiększone stężenie IgE.

Opracowano na podstawie: Interna Szczeklika 2013, P. Gajewski, A. Szczeklik, Kraków 2013, wyd. 5.