Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Choroby alergiczne – cz. 7: kontaktowe zapalenie skóry

Utworzone przez Michał Podkalicki
Podrażniona skóra Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry (KZS, wyprysk kontaktowy) to miejscowa skórna reakcja nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z substancją chemiczną o małej masie cząsteczkowej lub z substancjami drażniącymi.

KZS może mieć charakter alergiczny (dominuje głównie mechanizm komórkowy), wynikać z podrażnienia, narażenia na ekspozycję na czynniki szkodliwe w miejscu pracy (KZS zawodowe) lub zapalenie skóry może być spowodowane alergenem lub substancją drażniącą powstającą dopiero po zadziałaniu światła słonecznego (KZS fotoalergiczne  lub fototoksyczne). Według różnych szacunków KZS dotyczy 4-5% osób po kontakcie z niklem i 1-3% po kontakcie ze składnikami kosmetyków.

Co może być przyczyną alergii?

Głównymi przyczynami KZS o podłoży alergicznym są: metale (np.: nikiel, chrom, kobalt), formaldehyd, substancje zapachowe, balsam peruwiański, konserwanty, leki (neomycyna, benzokaina), barwniki, kalafonia, lanolina (kremy).

Do głównych objawów KZS należą: świąd skóry (objaw dominujący) jak również rumień i pęcherzyki ze złuszczaniem naskórka

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Opracowano na podstawie: Interna Szczeklika 2013, P. Gajewski, A. Szczeklik, Kraków 2013, wyd. 5.