Zimowe alergie – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Zima kojarzy się wielu alergikom z czasem ulgi. Osoby uczulone na pyłki w końcu mogą odpocząć od męczących je objawów. Co jednak jeśli po nadejściu zimy wciąż kichasz i wydmuchujesz nos? Być może powodem twoich objawów są alergie wywołane czynnikami obecnymi w pomieszczeniach.

Co może być przyczyną alergii w okresie zimowym?

Dla dużej liczby osób ustalenie co dokładnie powoduje występowanie u nich objawów jest dosyć trudne. U wielu chorych symptomy alergii są bardzo podobne niezależnie od tego, jaki alergen jest przyczyną ich występowania. Oto niektóre z czynników, które występują w pomieszczeniach, a zatem mogą powodować występowanie objawów alergii także zimą:

Roztocze kurzu domowego

Są to drobne pajęczaki żyjące w kurzu domowym i żywiące się martwym naskórkiem ludzi i zwierząt. Najsilniejsze objawy alergii na roztocze kurzu domowego występują właśnie w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z częstszego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach przy równoczesnym rzadszym ich wietrzeniu. O alergii na roztocze mogą świadczyć takie objawy jak kichanie, katar oraz świąd występujące podczas odkurzania i zamiatania pomieszczeń. Aby zmniejszyć ekspozycję na alergen zaleca się rezygnacje z dywanów, częste sprzątanie pomieszczeń oraz pranie pościeli w temperaturze 55°C. Warto także zrezygnować z ozdób, które trudno jest oczyścić z kurzu np. ze sztucznych kwiatów. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z pluszowych maskotek – te można regularnie prać lub umieszczać w zamrażalniku na min. 16 godzin, gdyż zimno zabija roztocze.

Pleśnie (grzyby pleśniowe)

Pleśnie występują zarówno w pomieszczeniach jak i na otwartej przestrzeni. Wiele z nich nie jest widocznych gołym okiem, co może utrudniać ich zwalczanie. Pleśnie lubią miejsca wilgotne, takie jak łazienki i kuchnie. Nierzadko obecne są  w wilgotnych piwnicach, zamkniętych przez większą część roku domkach letniskowych, a nawet w ramach okiennych. Ich rozwój w pomieszczeniach często powiązany jest z nieprawidłowym systemem  wentylacji, wadliwą klimatyzacją oraz niewłaściwą izolacją. Unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni powodują wystąpienie objawów reakcji alergicznej (m.in. świądu, kichania i duszności), a także zaostrzenie objawów astmy. Aby zredukować ryzyko rozwoju pleśni zaleca się zastosowanie osuszaczy powietrza w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nie bez znaczenia pozostaje też regularne sprzątanie, zwłaszcza łazienek i kuchni.

Alergia na zwierzęta domowe

Objawy alergii na zwierzęta domowe (m.in. kichanie, zapalenie spojówek, pokrzywka) mogą dotyczyć nie tylko posiadaczy pupila. Narażenie na alergeny odzwierzęce może wystąpić niemal wszędzie, np. w miejscach pracy przyjaznych dla zwierząt, w restauracjach, szkołach, przedszkolach, urzędach czyli wszędzie tam gdzie był właściciel zwierzęcia. Jeżeli jednak to Ty posiadasz pupila i nie chcesz zrezygnować z posiadania zwierzęcia pomimo alergii, możesz próbować ograniczać ekspozycję na alergeny. W tym celu warto  uniemożliwić zwierzęciu wstęp do Twojej sypialni, regularnie je kąpać (co najmniej raz na tydzień) oraz myć ręce po zabawie, głaskaniu i szczotkowaniu zwierzaka. W takiej sytuacji pomocne jest także odkurzanie pomieszczeń odkurzaczami z filtrami HEPA.

Przedstawiliśmy trzy najczęstsze przyczyny alergii dokuczających nam zimą, powiązanych z przebywaniem w pomieszczeniach. Jeżeli podejrzewasz u siebie którąś z nich najlepiej będzie potwierdzić jej obecność, gdyż dzięki poznaniu dokładnej przyczyny nużących Cię objawów możesz m.in. zredukować swój poziom narażenia na alergeny. Aby to zrobić najlepiej skonsultować się z alergologiem i wykonać odpowiednie testy alergiczne np. w kierunku alergii na roztocze kurzu domowego czy alergeny zwierząt domowych.

Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?

Najbliższy punkt, w którym możesz wykonać badania znajdziesz korzystając z wyszukiwarki dostępnej na naszej stronie.

Źródła:

  • https://acaai.org/news/winter-allergies-allergies-you-didnt-know-you-could-have
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62715,roztocze-kurzu-domowego
  • https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45997,plesnie

 

 

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl