Zaskakujące czynniki wpływające na przebieg alergii sezonowych

Alergiku, czy wiesz co może wpłynąć na nasilenie objawów Twojego schorzenia? Sprawdź, czy coś jeszcze może Cię w tej kwestii zaskoczyć! Oto lista kilku zaskakujących czynników, które wpływają na przebieg alergii sezonowych. Czy znałeś każdy z nich?

Stres

W odpowiedzi na stres nasz organizm produkuje m.in. histaminę, która jest mediatorem procesów zapalnych. Z tego powodu niezwykle ważne jest unikanie stresu w sezonie alergicznym, gdyż może on przyczynić się do nasilenia objawów. Dr Clifford W. Bassett (fundator i dyrektor medyczny Allergy and Asthma Care of New York) zaleca praktykowanie medytacji oraz jogi w sezonie alergicznym, a także wszelkich innych aktywności, które mogą złagodzić poziom towarzyszącego nam napięcia.

Klimatyzacja

Pyłki roślinne, które zostały uwięzione w systemach klimatyzacyjnych mogą przyczynić się do przedłużenia występowania objawów alergii sezonowych lub ich wystąpienia poza sezonem pylenia produkujących je roślin. Do wystąpienia objawów po sezonie doprowadzić może np. uruchomienie zimą klimatyzacji w samochodzie, w którym nie wymieniono filtra po lecie. Jest to jeden z powodów konieczności regularnej konserwacji systemów klimatyzacyjnych.

Zanieczyszczenia powietrza

Dowiedziono, że na alergię pyłkową częściej cierpią mieszkańcy miast niż mieszkańcy wsi. Wiele badań naukowych potwierdziło związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza, a zwiększeniem alergizacji. Zatrucie środowiska może w rozmaity sposób wpływać na biodostępność i siłę działania alergenów np. w wyniku modyfikacji chemicznych. Takie modyfikacje prowadzą do zmian w strukturze białek, wpływają też na ich stabilność i właściwości. W efekcie może dojść m.in. do akumulacji alergenu, a także wydłużenia czasu ekspozycji na niego.

Dwutlenek węgla

Dwutlenek węgla przyczynia się do zmian klimatu, co z kolei wpływa na szybkość wzrostu wielu roślin. Przykładem może być ambrozja, która jest źródłem wielu alergenów. Jej wzrost zależy od ilości CO2 w powietrzu. Wraz ze zwiększeniem się ilości dwutlenku węgla w powietrzu rośnie szybkość produkowania przez ambrozję białek, które wchodzą w skład pyłku. Przyczynia się to do jego wzmożonej produkcji, a zatem zwielokrotnienia ilości alergenów uwalnianych do powietrza.

Pyłkowo-pokarmowe reakcje krzyżowe

Cierpiąc na alergie sezonowe należy uważać na wystąpienie reakcji krzyżowych po spożyciu niektórych owoców, warzyw, orzechów i przypraw. Pyłkowo-pokarmowe reakcje krzyżowe ujawniają się lub nasilają w określonym sezonie pylenia, po spożyciu pewnych pokarmów. U części osób może do nich dojść o dowolnej porze roku (całkiem niezależnie od sezonu pylenia). W wyniku kontaktu z pokarmem dochodzi do miejscowej reakcji alergicznej, która dotyczy błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła – nazywamy ją zespołem alergii jamy ustnej.

Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy

Źródła:

  1. https://www.seeker.com/allergy-season-surprising-facts-you-need-to-know-1769718574.html
  2. Matysik-Woźniak A., Weryszko-Chmielewska E., Rejdak R.: Gdy nadejdzie wiosna – aktualne możliwości leczenia sezonowego zapalenia spojówek, OPTHATHERAPY Vol. 2/Nr 1(5)/2015 (s. 6-11)
  3. Bogacka E.: Wpływ współczesnych pomieszczeń na rozwój i przebieg chorób alergicznych, Alergia Astma Immunologia 2011, 16 (2): 75-79
  4. Kaczmarski M.; Pyłkowo-pokarmowe reakcje krzyżowe a atopowo-alergiczne zmiany skórne u dzieci i młodzieży, Dermatologia po Dyplomie, 2018, 01
  5. Reinmuth-Selzlee K., Campf J.C., Lucas K. i wsp.: Air Pollution and Climate Change Effects on Allergies in the Anthropocene: Abundance, Interaction, and Modification of Allergens and Adjuvants, Sci. Technol.20175184119-4141

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl