Komponenty alergenowe a wskazówki dietetyczne

Jak układać dietę w oparciu wynik badania?

Pewne komponenty alergenów pokarmowych ze względu na swoje indywidualne właściwości inaczej zachowują się, jeśli są poddane obróbce termicznej, jak gotowanie czy pieczenie, a zupełnie inaczej jeśli spożywane są w formie „surowej”.

Kazeina (Bos d8) – główny alergen mleka krowiego – jest szczególnie odporna na działanie wysokich temperatur. Dlatego osoby uczulone na kazeinę nie będą w ogóle tolerowały produktów mlecznych – nie ma znaczenia, czy będą to produkty świeże czy gotowane. Jeśli pacjent nie ma przeciwciał przeciwko kazeinie, a występują u niego przeciwciała przeciwko innym komponentom mleka, jak: afa-laktoalbuminie, beta-laktoglubulinie, BSA czy laktoferynie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on tolerował produkty mleczne poddane obróbce termicznej, np. gotowane mleko, wypieki zawierające mleko.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób uczulonych na jajko kurze. W tym przypadku czynnikiem warunkującym tolerancję na poddane obróbce termicznej jajko będzie brak obecności przeciwciał przeciwko owomukoidowi (Gal d1).

Jak wykonuje się testy alergiczne pokarmowe?

Test alergiczny pokarmowy służy diagnozowaniu alergii na wybrane pokarmy. W teorii każdy z nich może być przyczyną niekorzystnej reakcji organizmu, jednak za większość alergii pokarmowych odpowiada kilka dość powszechnie występujących alergenów. Nazywamy je „wielką ósemką alergenów pokarmowych”. Są one odpowiedzialne za ponad 90% wszystkich alergii na pokarmy. Należą do nich: pszenica, soja, mleko krowie, jajko kurze, ryby, skorupiaki i owoce morza, orzechy (laskowy, włoski, brazylijski, migdał) oraz orzeszki ziemne.

Alergie pokarmowe występują bardzo często u małych dzieci. Zwykle jest to alergia na mleko krowie – pierwszy obcy pokarm wprowadzany do diety dziecka, oraz na jaja kurze. Alergie pokarmowe mogą być wykrywane np. za pomocą testu EUROLINE Profil Pokarmowy, który zawiera 20 najczęściej uczulających alergenów pokarmowych oraz marker reakcji krzyżowych CCD. Do wykonania testu niezbędne jest pobranie niewielkiej ilości krwi od pacjenta, który nie musi być na czczo i nie musi odstawiać leków antyhistaminowych. Pozytywny wynik testu będzie świadczył o wykryciu specyficznych przeciwciał, które mogą być przyczyną alergii. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wynik musi być oceniony przez lekarza specjalistę.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl