Reakcje krzyżowe w alergologii cz. 6: Albuminy surowicy

Albuminy surowicy to rodzina białek produkowanych w wątrobie, które w organizmie pełnią wiele funkcji. Albuminy spotkamy nie tylko we krwi, ale są również obecne w wydzielinach, łupieżu zwierzęcym, ślinie, moczu, mleku, mięsie, mleku czy np. żółtku jaja kurzego. Z tego powodu zaliczamy je zarówno do alergenów wziewnych, jak i pokarmowych.

Albuminy surowicy różnych gatunków zwierząt wykazują duże podobieństwo w budowie, dlatego reakcje krzyżowe u osób uczulonych na albuminy takich zwierząt, jak: krowa, koń, świnka morska, kot, pies, świnia, nie należą do rzadkości.

Do najczęstszych przypadków należą: alergia pokarmowa na wołowinę u osób uczulonych na mleko (wspólny alergen Bos d6), alergia pokarmowa na mleko krowie lub wołowinę u osób z wziewną alergią na łupież zwierzęcy (Bos d6 – krowa, Equ c3 – koń).

Zdarzają się również rzadsze przypadki reakcji krzyżowych, np. tzw. zespół wieprzowina–kot, czyli występowanie objawów alergii po zjedzeniu wieprzowiny u osób z wziewną alergią na kota. Istnieje również tzw. zespół ptak–jajko, który polega na występowaniu objawów alergii po ekspozycji na pierze lub po spożyciu mięsa ptaków u osób z alergią na żółtko jaja kurzego. W tym przypadku za występowanie objawów odpowiada alergia na albuminę kurzą zlokalizowaną w żółtku (alfa-liwetynę).

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 6: Albuminy surowicy)

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 1: WSTĘP)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 2: Przeciwciała przeciwko CCD)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 3: Profiliny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 4: Białka PR-10)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 5: nsLTP)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 7: Tropomiozyny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 9: Lipokaliny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 10: Parwalbuminy)

Przygotowano na podstawie: EAACI Mollecullar Allergology User’s Guide, Published by the European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2016.

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl