Profil DPA-Dx pyłki 1

Profil brzoza

Profil DPA-Dx pyłki 1 to test alergiczny, który składa się z 10 alergenów. Służy do diagnostyki z krwi alergii wziewnej na alergeny brzozy i tymotki łąkowej. Test jest oparty na pojedynczych oczyszczonych komponentach alergenów, dzięki którym można określić indywidualny profil uczuleniowy dla każdego pacjenta. Dodatkowo diagnostyka komponentów pomaga ocenić ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej, szansę rozwinięcia tolerancji na dany alergen oraz skuteczność odczulania (immunoterapii swoistej). Umożliwia diagnostykę alergii na:

Brzoza (uczulenie na brzozę, alergia na brzozę)

  • uczulenie na Bet v1 – Bet v1 to główny alergen brzozy, który odpowiada za wystąpienie objawów klinicznych. Wykrycie przeciwciał IgE przeciwko Bet v1 jest wskazaniem do zastosowania odczulania na pyłek brzozy. Pacjenci z przeciwciałami przeciwko Bet v1 zdecydowanie lepiej odpowiadają na odczulanie w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na niego uczuleni. Dodatkowo pacjenci uczuleni na Bet v1 mają często objawy po kontakcie z innymi alergenami o podobnej budowie np. wziewnymi – pyłek: olchy,  leszczyny, dębu czy pokarmowymi – jabłko, gruszka, brzoskwinia, truskawka, orzech laskowy, włoski, ziemny, migdał, marchewka, seler, pietruszka, ziemniak i inne.
  • uczulenie na Bet v2, v4, v6 – jest bardzo rzadko związane z wystąpieniem objawów klinicznych u pacjentów, w przypadku gdy są jedynymi wykrytymi przeciwciałami.  Pacjenci mają mniejsze szanse na skuteczne odczulanie. Jeśli występują objawy kliniczne prawdopodobną przyczyną jest pierwotne uczulenie na inny alergen o podobnej budowie.

Tymotka łąkowa (uczulenie na tymotkę łąkową, alergia na tymotkę łąkową)

  • uczulenie na Phl p1, p5 – Phl p1 i p5 to główne alergeny tymotki łąkowej, które odpowiadają za wystąpienie objawów klinicznych. Wykrycie przeciwciał IgE przeciwko Phl p1 i p5 jest wskazaniem do zastosowania odczulania na pyłek Tymotki łąkowej. Pacjenci z przeciwciałami przeciwko Phl p1 i p5 zdecydowanie lepiej odpowiadają na odczulanie w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na nie uczuleni.
  • uczulenie na Phl p7, p12 – Phl p7 i p12 należą do pobocznych alergenów tymotki łąkowej i stosunkowo rzadko są odpowiedzialne za występowanie objawów klinicznych. W przypadku gdy są jedynymi wykrywanymi przeciwciałami, a u pacjenta występują objawy, należy szukać innych przyczyn pierwotnej alergii (np. pyłki innych roślin, warzywa lub owoce).  Pacjenci mają mniejsze szanse na skuteczne odczulanie jeśli mają jedynie przeciwciała przeciwko Phl p7 i p12

Profil DPA-Dx pyłki 1 dedykowany jest przede wszystkim dla osób, które podejrzewają u siebie alergię wziewną na pyłki trawy i drzew. Dodatkowo profil może być bardzo pomocny przed planowanym odczulaniem (immunoterapią swoistą), ponieważ wykrycie przeciwciał skierowanym przeciwko głównym alergenom (brzoza: Bet v1, tymotka: Phl p1 i p5) wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia.

 

Drzewa rBet v1
rBet v2
rBet v4
rBet v6
Brzoza (pełen ekstrakt)
Brzoza
Brzoza
Brzoza
Brzoza
Brzoza
Trawy
rPhl p1
rPhl p5
rPhl p7
rPhl p12
Tymotka łąkowa (pełen ekstrakt)
Tymotka łąkowa
Tymotka łąkowa
Tymotka łąkowa
Tymotka łąkowa
Tymotka łąkowa
Inne
CCD
antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl