Profil DPA-Dx pediatryczny 1

Profil DPA-Dx Pediatryczny

Profil DPA-Dx pediatryczny 1

Profil DPA-Dx pediatryczny 1 to test alergiczny, który składa się z 14 alergenów. Służy do diagnostyki z krwi alergii pokarmowej na białka mleka krowiego, białka orzeszków ziemnych i białka jaja kurzego oraz do różnicowania pomiędzy pierwotnymi, a powiązanymi z pyłkami alergiami pokarmowymi. Test jest oparty o pojedyncze oczyszczone komponenty alergenów, dzięki którym można określić indywidualny profil uczuleniowy dla każdego pacjenta. Dodatkowo diagnostyka komponentów pomaga ocenić ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej oraz szansę rozwinięcia tolerancji na dany alergen. Umożliwia diagnostykę alergii na:

Mleko (uczulenie na mleko, alergia na mleko, alergia na alfa-laktoalbuminę, alergia na beta-laktoglobulinę, alergia na kazeinę, alergia na surowiczą albuminę wołową, alergia na laktoferynę)

  • uczulenie na kazeinę –  wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia objawów po spożyciu mleka i produktów mlecznych pod każda postacią (świeże i gotowane) oraz produktów spożywczych zawierających kazeinę jako dodatek (m.in.: czekolada, wędliny, chipsy)
  • uczulenia na białka serwatkowe (alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, BSA, laktoferyna) – wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia objawów po spożyciu świeżego mleka i niegotowanych produktów mlecznych. Możliwa tolerancja na gotowane mleko i przetworzone termicznie produkty mleczne. W przypadku uczulenia na BSA istnieje ryzyko rozwoju alergii na wołowinę.

Jajko kurze (uczulenie na jajko kurze, alergia na jajko kurze, alergia na owoalbuminę, alergia na owomukoid, alergia na konalbuminę, alergia na lizozym)

  • uczulenie na owomukoid  – stanowi marker tolerancji na jajko kurze. Uczulenia na owomukoid wskazuje na wysokie ryzyko alergii na jajko kurze pod każda postacią (świeże i gotowane). Dodatkowo wysokie miano przeciwciał IgE wskazują na ryzyko przetrwałej alergii na jajko kurze.
  • uczulenie na owoalbuminę, konalbuminę i lizozym – wskazują na ryzyko wystąpienia objawów po spożyciu świeżego lub nieznacznie podgrzanego jajka. Możliwa tolerancja na jajko kurze poddane intensywnej obróbce cieplnej (np. pieczone ciasta, gotowane jajko). Owoalbumina stanowi składnik niektórych szczepionek, dlatego w przypadku alergii istnieje ryzyko wystąpienia objawów klinicznych po szczepieniu niektórymi typami szczepionek. Lizozym jest natomiast powszechnie wykorzystywany jako dodatek w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym – ryzyko alergii.

Orzeszki ziemne (uczulenie na orzeszki ziemne, alergia na orzeszki ziemne). Orzeszki ziemne są bardzo silnym alergenem pokarmowym, który wywołuje poważne objawy, nawet po zjedzeniu znikomych ilości.

  • uczulenie na Ara h1, h2, h3, h9 – wskazuje na wysokie ryzyko ciężkich reakcji, łącznie z reakcją anafilaktyczną, po spożyciu orzeszków ziemnych.

Brzoza (uczulenie na brzozę, alergia na brzozę)

  • uczulenie na Bet v1 (homolog Ara h8) – wskazuje na ryzyko wystąpienia łagodnych objawów, obejmujących zwykle jamę ustną, po spożyciu orzeszków. Może również wskazywać na pierwotna alergię na pyłek brzozy. W takim przypadku alergia na orzeszki jest wtórna i wynika z podobieństwa alergenu brzozy (Bet v1) i alergenu orzeszków ziemnych (Ara h8)

Profil DPA-Dx Mleko dedykowany jest przede wszystkim do diagnostyki dzieci, u których białka jaja kurzego, mleko i orzeszki ziemne są najczęstszą przyczyną alergii. Test alergiczny umożliwia precyzyjne określenie profilu uczuleniowego, czyli wskazanie, przeciwko którym białkom organizm produkuje przeciwciała. Dzięki temu możemy określić prawdopodobieństwo wystąpienia objawów, ich charakter jak również możliwość tolerancji niektórych produktów. Może być również z powodzeniem wykonany u osób dorosłych podejrzewających u siebie alergię na wyżej wymienione alergeny.

 

Drzewa rBet v1 Brzoza
Białka mleka
nBos d4
nBos d5
nBos d8
nBos d
nBos d6
α-laktoalbumina
β-laktoglobulina
Kazeina
Laktoferyna
BSA (surowicza albumina wołowa)

Białka jaja kurzego

nGal d2
nGal d1
nGal d3
nGal d4
Owoalbumina
Owomukoid
Konalbumina
Lizozym

Białka orzeszków ziemnych

rAra h1
rAra h2
rAra h3
rAra h9
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne

Inne

CCD

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl