Profil DPA-Dx orzeszki ziemne 1

Profil DPA-Dx orzeszki ziemne 1 to test alergiczny, który składa się z 8 alergenów. Służy do diagnostyki z krwi alergii pokarmowej na białka zawarte w orzeszkach ziemnych oraz alergii wziewnej na pyłek brzozy. Test jest oparty o pojedyncze oczyszczone komponenty alergenów, dzięki którym można określić indywidualny profil uczuleniowy dla każdego pacjenta. Dodatkowo diagnostyka komponentów pomaga ocenić ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej. Umożliwia diagnostykę alergii na:

Orzeszki ziemne:

  • uczulenie na: Ara h1, Ara h2, Ara h3, Ara h6, Ara h7, Ara h9, które należą do rodzin białek termostabilnych (odpornych na działanie wysokich temperatur). Alergia na te białek będzie związana z wysokim ryzykiem silnych reakcji alergicznych np. anafilaksji po spożyciu nawet śladowych ilości orzeszków ziemnych
  • uczulenie na Ara h5 – związane jest zwykle z łagodną postacią alergii na orzeszki ziemne

Brzozę:

  • uczulenie na Bet v1 – wskazuje na pierwotną alergię na pyłek brzozy. Alergia na brzozę związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców.

Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy (Bet v1) z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych (odpowiednikiem Bet v1 jest Ara h8). Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Obecność przeciwciał przeciwko Bet v1 jest również wskazaniem do odczulania (immunoterapii swoistej) na pyłek brzozy.

Drzewa rBet v1 Brzoza
Białka orzeszków ziemnych rAra h1
rAra h2
rAra h3
rAra h5
rAra h6
rAra h7
rAra h9
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne
Inne CCD
antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl