Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Obgryzanie paznokci i ssanie kciuka zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii

Utworzone przez Michał Podkalicki
Mała dziewczynka ssąca kciuk Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii?

Rodzice często martwią się, że ich pociechy wkładają brudne ręce do buzi. Najnowsze doniesienia naukowców wskazują, że nie zawsze trzeba się tego obawiać. Wyniki badań przeprowadzonych w Nowej Zelandii na grupie 1037 dzieci sugerują, że obgryzanie paznokci i ssanie kciuka może obniżać ryzyko wystąpienia u nich alergii w późniejszym wieku. Czy zatem warto strofować dzieci, aby zaniechały swoich nawyków?

„Zabierz ręce z buzi!” Czy to konieczne?

Naukowcy przeprowadzili długotrwałe badanie porównawcze u dzieci urodzonych pomiędzy 1972 a 1973 rokiem. Polegało ono na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego w wieku 5, 7, 9 i 11 lat. Badacze dzielili dzieci na grupy, opierając się na uzyskanej wiedzy dotyczącej występowania u nich dwóch nawyków – ssania kciuka oraz obgryzania paznokci. Ponadto wykonali oni u badanych dzieci alergiczne testy skórne w wieku 13 i 32 lat.

Wyniki analizy potwierdziły teorię, że narażenie na bakterie we wczesnym dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Aż u 49% 13-latków, którzy nie obgryzali paznokci ani nie ssali kciuka, stwierdzono obecność alergii na co najmniej 1 alergen. W grupie dzieci, u których stwierdzono występowanie przynajmniej jednego z analizowanych nawyków, odsetek alergików wynosił tylko 38%. Alergię stwierdzono tylko u 31% dzieci, które zarówno ssały kciuk, jak i obgryzały paznokcie. Zaobserwowana tendencja utrzymała się nawet, gdy dzieci dorosły. Wyniki testów skórnych przeprowadzonych w wieku 32 lat były podobne, jednakże spadek ryzyka alergii utrzymał się tylko w grupie, która zarówno ssała kciuk jak i obgryzała paznokcie.

Bakterie nie takie straszne

Aby upewnić się, że na wyniki badań nie miały wpływu inne czynniki niż analizowane w badaniu, naukowcy przeanalizowali występowanie u dzieci znanych czynników zwiększających oraz zmniejszających szanse na wystąpienie alergii. Po analizie danych okazało się, że na ostateczny wynik badania nie wpłynęło występowanie alergii u rodziców, bierne palenie, posiadanie zwierząt w domu, a nawet to, czy dzieci były karmione piersią. Zaobserwowana w badaniu tendencja była bowiem bardzo silna.

Jak widać, nie zawsze trzeba obawiać się niehigienicznych nawyków u dzieci – takich jak obgryzanie paznokci i ssanie kciuka. To, co często nas odstręcza, może bowiem chronić nasze pociechy, bo przecież jak mówi znane wszystkim porzekadło: „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”!

Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Opracowano na podstawie: http://www.illustratedcuriosity.com/health/health-medicine/thumb-sucking-and-nail-biting-kids-may-have-lower-allergy-risk/