Nadzieja dla osób z alergią na orzeszki ziemne

W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o narastającym problemie alergii pokarmowych wśród społeczeństwa.  W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba dotkniętych wyniosła około 250 milionów osób! Jednym z najczęściej występujących jest uczulenie na orzeszki ziemne, które jest wyjątkowo niebezpieczne i może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Czasopismo “The Lancet Child & Adolescent Health” poinformowało o nowej możliwości leczenia alergii na orzeszki poprzez doustne podawanie probiotyku z białkiem orzeszków. Taka terapia daje efekt utrzymujący się nawet cztery lata.

Badania prowadzone przez profesor Mimi Tang z Murdoch Childrens Research Institute w Melbourne wykazały, że terapię należy stosować przez 18 miesięcy. Polega ona na podawaniu probiotyku Lactobacillus rhamnosus wraz z charakterystycznymi dla orzeszków ziemnych alergenami. Wśród dzieci, które przeszły tę terapię około 80% była w stanie tolerować orzeszki bez reakcji alergicznej. Dla porównania, w grupie dzieci dostających placebo tolerancję osiągnęło tylko 4% z nich. Po czterech latach liczba dzieci z tolerancją  na orzeszki wynosiła 70%, z czego połowa z nich jadła orzeszki często, pozostałe zaś sporadycznie.

Alergia na orzeszki ziemne może być spowodowana reakcją na zróżnicowane alergeny. Część z nich wiąże się z podwyższonym ryzykiem ciężkich reakcji, np. wstrząsem anafilaktycznym. Alergenami wysokiego ryzyka są: Ara h1, h2, h3, h6, h7 oraz h9, natomiast alergia na komponent Ara h8 (homolog alergenu brzozy Bet v1) powoduje występowanie łagodniejszych objawów. Na identyfikację komponentu powodującego reakcję alergiczną pozwalają nowoczesne, molekularne testy diagnostyczne – profile EUROLINE DPA-Dx Orzeszki ziemne lub EUROLINE DPA-Dx Pediatryczny.

Test EUROLINE DPA-Dx Orzeszki ziemne pozwala na identyfikację wszystkich komponentów: Ara h1, h2, h3, h5, h6, h7, h9 oraz Ara h8. Test EUROLINE DPA-Dx Pediatryczny pomimo mniejszej ilości komponentów orzeszków ziemnych (Ara h1, h2, h3, h9, h8) zawiera również alergeny białka jaja kurzego oraz mleka.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415399,skuteczne-leczenie-alergii-na-orzeszki-ziemne.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl