Mity na temat alergii – cz. 3

Mity na temat alergii cz. 3

Już po raz trzeci demaskujemy dla Was popularne mity dotyczące alergii. Sprawdź czy coś jeszcze może Cię zaskoczyć!

Mit nr 1 „Nie można odziedziczyć alergii”

Nieprawdą jest stwierdzenie, że nie istnieją predyspozycje genetyczne do alergii. Już w 2013 roku naukowcy opublikowali w czasopiśmie medycznym Nature Genetics wyniki swoich badań, w których odkryli powiązanie aż 10 markerów genetycznych z chorobami alergicznymi. Dr Manuel Fereira z Instytutu QIMR-Berghofer Medical Research w Australii szacuje, że pełnią one rolę w rozwoju aż 25% alergii. Okazuje się więc, że predyspozycja do tego schorzenia może być dziedziczna. Warto także zaznaczyć, że nadal nie znamy roli wielu genów, więc wraz rozwojem wiedzy o naszym DNA może okazać się, że dużo więcej markerów genetycznych powiązanych jest właśnie z rozwojem alergii.

Mit nr 2 „Kto nie miał żadnej alergii w dzieciństwie ten już nigdy na nią nie zachoruje”

Mimo, że wiele osób zaczyna cierpieć z powodu chorób alergicznych już we wczesnym dzieciństwie, brak takiej historii choroby nie gwarantuje zdrowia w dorosłym życiu. Alergia może wystąpić w każdym wieku. Czasem zdarza się to np. po zmianie miejsca zamieszkania i kontakcie z nowymi alergenami. Nieraz w dorosłym życiu dochodzi do ponownego wystąpienia części objawów alergii, na którą cierpiało się w wieku dziecięcym i z której zdawało się, że już się „wyrosło”. Czasami alergia pojawia się zupełnie niespodziewanie, np. po spożyciu owoców morza, które wcześniej zjadaliśmy bez wystąpienia żadnej reakcji. Alergia jest więc bardzo podstępna i  nieprzewidywalna – może nas  „dopaść” w każdym wieku!

Mit nr 3 „Mój lek zaczął słabiej działać – na pewno się na niego uodporniłem i już nigdy mi nie pomoże!”

Objawy alergii mogą oscylować od łagodnych do ciężkich. Takie zmiany w nasileniu objawów mogą prowadzić do mylnego wrażenia, że stosowany lek zaczyna słabiej działać. Nie jest to jednak wynik „uodpornienia” pacjenta na jego działanie, co często podejrzewają chorzy. Prawda jest taka, że nasilenie odczuwanych objawów może wynikać ze zwiększonej ekspozycji na alergen w danym okresie czasu.

Mit nr 4 „Na plaży nie ma alergenów”

Wydaje się, że wybrzeże to idealne miejsce na wypoczynek dla alergików. Na plaży jest faktycznie mniej pyłków, ale miejsce to nie jest od nich całkowicie wolne. Na wydmach i w pobliżu wybrzeża rośnie wiele traw. Ponadto pyłki, szczególnie te małe i lekkie, mogą przemieszczać się na znaczne odległości – i tak ziarna pyłku ambrozji, brzozy i niektórych traw mogą być przeniesione przez prądy powietrza nawet na odległości przekraczające kilkaset kilometrów.

Źródła:

  1. https://www.webmd.com/allergies/tame-child-allergies-19/slideshow-allergy-myths-facts
  2. https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2014/allergy-myths-facts.html
  3. https://naturalon.com/wp-content/uploads/2016/11/top-10-allergy-myths-busted_528170ffb1ce6.jpg
  4. Bogacka E.: Wpływ współczesnych pomieszczeń na rozwój i przebieg chorób alergicznych, Alergia Astma Immunologia 2011, 16 (2): 75-79

 

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl