X

Leczenie alergii cz. 1 Unikanie alergenów

Unikanie ekspozycji na alergeny to podstawowa metoda zapobiegania reakcjom alergicznym. Jak sobie z tym radzić – zależy od grupy alergenów:

  • pyłek traw, drzew i innych roślin – w tym przypadku unikanie alergenów jest bardzo trudne, ponieważ występują one powszechnie w środowisku i, ze względu na małe rozmiary ziaren pyłku, przenoszone są na znaczne odległości od miejsca występowania. Aktualne informacje dotyczące stężenia pyłku podawane są w telewizji oraz na stronach internetowych przeznaczonych dla alergików. Mniejsze stężenia notuje się po opadach deszczu – jest to najlepszy czas na spacery dla osób z alergią wziewną na pyłek roślin (pyłkowicą),
  • roztocze kurzu domowego – alergicy uczuleni na ten alergen powinni bardziej niż osoby zdrowe dbać o czystość w domu, używając odkurzaczy wodnych lub filtrów HEPA o wysokiej sprawności. Zaleca się usunięcie dywanów i pluszowych maskotek dla dzieci, a koce i pościel powinny być regularnie prane w wysokiej temperaturze. Do innych metod zalicza się także stosowanie środków roztoczobójczych,
  • zwierzęta i alergeny zawodowe – zaleca się usunięcie źródła alergenu z domu i otoczenia alergików,
  • pokarmy – zaleca się całkowite usunięcie alergenu z diety (dieta eliminacyjna).

Dodatkowo ważne jest także unikanie czynników, które mogą wpływać na nasilenie objawów, takich jak stres, alkohol, stany zapalne i zakażenia, a także niektóre leki opioidowe i z grupy NLPZ.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Źródło:

Interna Szczeklika 2017, P. Gajewski, A. Szczeklik, Kraków 2017, wyd. 8

Leczenie alergii (cz. 2 Farmakologia)

Leczenie alergii (cz. 3 Odczulanie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl