Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Kalendarz pylenia – cz. 3: brzoza

Utworzone przez Michał Podkalicki
Brzoza Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Brzoza jest rośliną, która rozpoczyna pylenie na przełomie zimy i wiosny. Jest to drzewo często spotykane na całym obszarze centralnej i północno-zachodniej Europy. Charakterystyczna jest biała kora, dzięki której bez problemu można brzozę rozpoznać.

Brzoza, podobnie jak olcha oraz leszczyna, wytwarza kwiatostany w formie zwisających, żółtych pęków. Można zauważyć je na gałęziach już pod koniec jesieni. Pylenie zwykle rozpoczyna się około połowy kwietnia, a kończy w pierwszej dekadzie maja. Konkretna data rozpoczęcia pylenia różni się jednak w zależności od panujących warunków atmosferycznych i regionu.

Kwiatostany przed okresem pylenia wydłużają się i zmieniają barwę na żółtobrązową. Podczas pylenia pyłek brzozy uwalniany jest w ogromnych ilościach. Cały kwiatostan brzozy wytwarza ponad 5 milionów ziaren pyłku! Wystarczy delikatny podmuch wiatru, by zauważyć delikatną, żółtą mgiełkę dookoła kwiatostanów. Alergicy powinni unikać przebywania w pobliżu brzóz oraz dotykania kwiatów, szczególnie w okresie pylenia.

Alergia na pyłek brzozy daje charakterystyczne dla alergii wziewnych objawy: katar sienny, swędzące, łzawiące oczy, kichanie i inne. Należy pamiętać, że główny komponent pyłku brzozy Bet v1 (białko z rodziny profilin) jest panalergenem i może powodować występowanie reakcji krzyżowych z alergenami o podobnej budowie: wziewnymi (leszczyna, olcha, dąb) oraz pokarmowymi (gruszka, jabłko, brzoskwinia i inne). Dodatni wynik testów alergicznych na brzozę może być spowodowany również uczuleniem na inne komponenty takie jak Bet v2, v4, v6, jednak rzadko powodują one wystąpienie objawów klinicznych.

Diagnostyka alergii na pyłki – precyzyjne testy alergiczne
Alergię na poszczególne komponenty pyłku brzozy można potwierdzić testami: EUROLINE DPA-Dx Pyłki 1 oraz EUROLINE DPA-Dx Pediatryczny 1.