Kalendarz pylenia cz. 2 Olcha

Luty i marzec to miesiące, w których alergicy coraz mocniej zaczynają odczuwać objawy alergii. Wiąże się to początkiem okresu pylenia drzew i krzewów. Jedną z roślin, która pyli już w lutym jest leszczyna. Zaraz po leszczynie pylenie rozpoczyna olcha.

Olsza to drzewo, rzadziej krzew, która często rośnie na podmokłych terenach. Rozrost miast i aglomeracji sprawił, że roślinę tę coraz częściej można spotkać w parkach i na osiedlach mieszkaniowych. Pod koniec lata olsza wytwarza męskie kwiaty, które tworzą zwisające, czerwonobrązowe pęki, podobnie jak w przypadku leszczyny. Pylenie rozpoczyna się przed rozwinięciem liści, aby ułatwić rozprzestrzenianie się pyłku w powietrzu – najczęściej około połowy lutego i kończy się z początkiem kwietnia. Pyłek olszy wytwarzany jest w ogromnych ilościach, a jego stężenie w powietrzu osiąga znacznie wyższy poziom niż w przypadku leszczyny (nawet kilka tysięcy cząsteczek pyłku w metrze sześciennym powietrza). Początek oraz intensywność pylenia jest uzależniony od temperatur powietrza zimą oraz wiosną, a także od panujących warunków pogodowych.

Najlepiej poznanymi alergenami olszy są:

  • Aln g1 – białko z rodziny PR-10,
  • Aln g4 – białko z rodziny polkalcyn

Ze względu na przynależność do rodziny rodziny Betulaceae (brzozowate), która obejmuje również brzozę i leszczynę, pyłek olszy może wywoływać reakcję krzyżową i objawy alergii na pozostałe rośliny z tej grupy. Najlepiej poznany komponent pyłku olszy Aln g1 jest podobny pod względem budowy do głównego alergenu brzozy Bet v 1.

Obecnie w pogodne dni mogą wystąpić objawy alergiczne związane z obecnością w powietrzu pyłku leszczyny i olchy. Na przełomie stycznia i lutego w całym kraju odnotowano pylenie leszczyny.

W 2017 roku w wybranych miastach w Polsce przeprowadzono badania, które miały na celu wyznaczenie okresu oraz intensywności pylenia olchy w różnych miejscowościach. Badania przeprowadzono w Zielonej Górze, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Sosnowcu, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim oraz Lublinie. Początek okresu pylenia, na podstawie otrzymanych wyników, przypadł w zależności od miasta między 22-27 lutego. Maksymalne stężenie pyłku w powietrzu odnotowano wszędzie 4 lub 5 marca. Największe ryzyko związane z alergią na pyłki zaobserwowano w Zielonej Górze, Opolu oraz Piotrkowie Trybunalskim.

Diagnostyka alergii na pyłki

Alergię na pyłek olchy można potwierdzić testami: EUROLINE Wziewny, EUROLINE Duży profil alergiczny, EUROLINE Drzewa oraz EUROLINE Pediatryczny-wziewny.

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Kalendarz pylenia (cz. 1 Leszczyna)

Kalendarz pylenia (cz. 3 Brzoza)

Kalendarz pylenia (cz. 4 Topola)

Źródło:

http://oralallergysyndromenetwork.com/glossary/alder-tree-pollen/

http://www.allergen.org/search.php?Species=Alnus%20glutinosa

http://www.alergoprofil.pl/index.php/en/summery/380

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl