X

Interpretacja testów alergicznych DPA-Dx cz. 3

Jak interpretować ujemny wynik alergenu w postaci pełnego ekstraktu przy dodatnim wyniku komponentów alergenowych na profilach EUROLINE DPA-Dx?

Przeciwciała IgE, produkowane przez osoby uczulone, łączą się z konkretnymi miejscami zlokalizowanymi na alergenie, czyli tzw. epitopami. Mogą rozpoznawać z jednej strony sekwencje konkretnych aminokwasów (epitopy liniowe), z drugiej zaś struktury przestrzenne alergenów (epitopy konformacyjne). W rzeczywistości „populacja” przeciwciał przeciwko konkretnemu alergenowi to mieszanina wielu różnych IgE rozpoznających różne epitopy na danym alergenie.

W przypadku pełnych ekstraktów alergenowych, które stanowią mieszaninę wszystkich możliwych komponentów danego źródła, część epitopów alergenowych może być fizycznie zablokowana dla przeciwciał. Nawet jeśli przeciwciała IgE znajdują się w surowicy pacjenta, nie są w stanie związać się z epitopem. Istnieje wówczas ryzyko otrzymania wyniku fałszywie negatywnego.

Pasma alergenowe zawierające oczyszczone komponenty posiadają dużą liczbę łatwo dostępnych dla przeciwciał epitopów alergenowych oraz dużą pojemność wiązania przeciwciał – nawet niewielka ich ilość zostanie wykryta.

Z powodu „maskowania” niektórych epitopów alergenowych w pełnych ekstraktach mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki, kiedy uzyskamy dodatnie pasmo dla komponentu, a ujemne dla pełnego ekstraktu, który go zawiera.

Jak rozpoznać alergię?

Należy pamiętać, że do klinicznego rozpoznania alergii niezbędne jest potwierdzenie objawów klinicznych u pacjenta. Sam pozytywny wynik testu nie jest równoznaczny z rozpoznaniem objawowej alergii.

Precyzyjne testy alergiczne

Przeciwciała przeciwko komponentom alergenowym można oznaczyć przy użyciu profili EUROLINE DPA-Dx: Jady owadów 2, Jady owadów 3, Mleko 1, Orzeszki ziemne 1, Pediatryczny 1, Pyłki 1

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Interpretacja alergicznych testów DPA-Dx cz. 1

Interpretacja alergicznych testów DPA-Dx cz. 2

Interpretacja alergicznych testów DPA-Dx cz. 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl