Czy globalne ocieplenie ma wpływ na częstotliwość występowania alergii?

Okazuje się, że tak i to w bardzo dużym stopniu. Szacuje się, że proces ten wpłynie na pogorszenie objawów alergii wziewnych u około 25 milionów samych Amerykanów.

Ocieplenie klimatu wpływa na wydłużenie okresów wegetacyjnych dla wielu roślin, które w wyniku tego dłużej kwitną i pylą. Szczególnie wzmożone będą alergie wywołane przez rośliny pylące w okresie wiosennym, gdyż ten będzie rozpoczynał się coraz wcześniej. W jednym z badań oszacowano, że nadejście wiosny o 30 dni wcześniej spowoduje 55 % wzrost produkcji pyłku ambrozji. Wzrost ilości alergenów w powietrzu może spowodować więcej ataków astmy u około 10 milionów astmatyków w Ameryce.

Ponadto, na wzmożenie ilości ataków astmy może mieć wpływ również coraz większa produkcja pyłów i zanieczyszczenie powietrza związane z ociepleniem klimatu. Największe zagrożenie występuje na terenach miejskich, gdzie jest cieplnej w stosunku do terenów mniej zasiedlonych. Budynki, drogi i inna infrastruktura mogą powodować, że w miastach panuje temperatura o kilka stopni wyższa niż na otaczających obszarach wiejskich, tworząc tak zwane miejskie wyspy ciepła. Jednocześnie duża liczba pojazdów zanieczyszczających środowisko, elektrowni i przemysłu w miastach zwiększa poziom dwutlenku węgla w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Wykazano, że produkcja pyłku przez ambrozję może być nawet siedmiokrotnie niższa na okolicznych regionach wiejskich niż w samym mieście, w którym temperatura jest wyższa średnio o 3,6°C, a stężenie dwutlenku węgla jest o 30% wyższe.

Zmiana warunków klimatycznych może wpływać także na ilość alergenów w powietrzu produkowanych przez grzyby. Drzewa i inne rośliny zaczynają reagować na znacznie wyższe poziomy dwutlenku węgla, dłuższe okresy wegetacji i wyższe temperatury, co wpływa również na miejsce i czas ich wzrostu. Tereny występowania dla wielu gatunków przesuwają się na północ oraz większe wysokości, ponieważ drzewa i inne rośliny nie są w stanie przetrwać w cieplejszych warunkach klimatycznych. Globalne ocieplenie bez wątpienia wpływa na występowanie objawów alergii wziewnych.

Źródło: http://www.aafa.org/media/Extreme-Allergies-Global-Warming-Report-2010.pdf

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl