Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy muszę być na czczo przed planowanym badaniem?

Nie, spożywanie posiłków oraz napojów przed badaniem nie wpływa na poziom specyficznych IgE we krwi.

Czy muszę odstawić leki antyhistaminowe przed planowanym badaniem?

Nie, przyjmowanie leków antyhistaminowych nie wpływa na wynik testów serologicznych. Leki antyhistaminowe muszą być odstawione przed badaniem testami skórnymi.

Ile kosztuje badanie testami EUROLINE?

Cena badania testem EUROLINE ustalana jest niezależnie przez każde Laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z Laboratorium, w którym chcecie Państwo wykonać diagnostykę alergii. Numer telefonu jest podany w wynikach wyszukiwania.

Profile z mniejszą liczbą alergenów będą zwykle tańsze od tych szerszych. Przeliczając jednak cenę na pojedynczy alergen, może się okazać, że bardziej ekonomiczne będą profile zawierające większą liczbę alergenów.

Orientacyjne przedziały cenowe dla poszczególnych Profili EUROLINE:

  • Duży profil alergologiczny (54 alergeny): ok. 300 PLN
  • Profil litewski (36 alergenów): 160–280 PLN
  • Profile 20–27-alergenowe: 120–200 PLN
  • Profile 10-alergenowe: 100–110 PLN
  • Profil DPA-Dx Białka mleka (6 alergenów): 100–110 PLN
  • Profil DPA-Dx Pyłki: 155–175 PLN
  • Profil DPA-Dx Pediatryczny: 160–180 PLN
  • Profil DPA-Dx Jady owadów 1: 125–145 PLN
  • Profil Jady owadów (2 alergeny): 70–100 PLN

Czy po silnej reakcji alergicznej np. wstrząsie anafilaktycznym mogę od razu wykonać badanie na alergię z krwi?

Nie. Po silnej reakcji alergicznej należy odczekać ok. 4-6 tygodni. Jeśli badanie zostanie przeprowadzone zbyt szybko, wynik pomimo ewidentnej alergii może być negatywny.

Na profilu alergologicznym EUROLINE oprócz alergenów znajduje się mocno wybarwione pasmo o nazwie „Pasmo wskaźnika (Ind)”. Co oznacza i jak je interpretować?

Na niektórych wydrukach wyników, w zależności od zastosowanych ustawień w programie do oceny testów alergologicznych EUROLINE, może pojawić się tzw. „Pasmo wskaźnika (Ind)”. Pasmo wskaźnika jest techniczną częścią testu, a jego wybarwienie wskazuje, że diagnosta laboratoryjny prawidłowo wykonał test na alergię. Pasmo wskaźnika powinno być wybarwione na min. 3 klasę.

Czy wynik powyżej klasy 0 (≥ klasa 1) świadczy o alergii?

Nie. Wynik powyżej 1 klasy (lub ≥ 0.35 kU/l) świadczy o obecności we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał przeciwko wybranym alergenom. Samo stwierdzenie obecności przeciwciał nie jest jednak wystarczające do rozpoznania objawowej alergii. O alergii mówimy wówczas kiedy produkcji przeciwciał towarzyszą objawy kliniczne. Sama obecność przeciwciał wskazuje jedynie na uczulenie, czyli produkcję przeciwciał IgE po kontakcie z alergenem, i nie jest tożsama z alergią.

Dlaczego mam wynik pozytywny (≥ klasa 1), a nie mam objawów alergii?

Nie każdy wynik pozytywny świadczy o alergii. Sytuację, w które dochodzi u pacjenta do produkcji specyficznych przeciwciał IgE bez objawów alergii nazywamy uczuleniem. Termin uczulenie nie jest tożsamy z alergią.

Czy testy serologiczne są lepsze od testów skórnych?

Testy skórne to podstawowe narzędzie diagnostyczne lekarza alergologa, jednak w niektórych przypadkach nie jest możliwe ich wykonanie. Wówczas metodą z wyboru stają się testy serologiczne.

W jakich przypadkach nie można wykonać testów skórnych?

przyjmowanie przez pacjenta leków przeciwhistaminowych – ryzyko wyniku fałszywie negatywnego w teście skórnym. Leki przeciwhistaminowe nie wpływają na wynik w testach serologicznych,

bezpieczeństwo pacjenta – ryzyko reakcji uogólnionych po kontakcie z alergenem, nieodpowiednie dla kobiet w ciąży i pacjentów, którzy obawiają się testów lub w przeszłości wystąpiły u nich silne reakcje po kontakcie z alergenem np. jadem owadów,

diagnostyka alergii pokarmowych – testy skórne zasadniczo nie powinny być wykonywane przy podejrzeniu alergii pokarmowych,

choroby skóry – które fizycznie uniemożliwiają wykonanie testów skórnych u pacjenta i ich interpretację (AZS, dermografizm)

wiek pacjenta – obniżona reaktywność skóry u małych dzieci (poniżej 5 r.ż.) i osób starszych

Czy będąc w ciąży mogę wykonać test na alergię z krwi?

Tak. Testy serologiczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży ponieważ nie narażają pacjentkę na kontakt z potencjalnie groźnym dla niej i dziecka alergenem.

Czy poziom całkowitego IgE powyżej górnej granicy normy świadczy o alergii?

Nie. Choć nie jest to badanie specyficzne w alergologii, (wynik powyżej normy niekoniecznie musi świadczyć o alergii, jak również wynik w normie jej nie wykluczają) to często jest to pierwszy etap diagnostyki chorób alergicznych. Należy pamiętać, że inny jest górny zakresy normy dla noworodków (5-10 IU/ml) i dzieci do 1 rż. (30 IU/ml), a inny dla starszych dzieci (300 IU/ml) i osób dorosłych (100 IU/ml).

Czym różnią się klasyczne testy alergologiczne od testów molekularnych?

Klasyczne testy alergologiczne są oparte o pełne ekstrakty alergenów, a ich wynik wskazuje na źródło potencjalnej alergii np. pyłek brzozy. W testach molekularnych (komponentowych) wykorzystujemy wyselekcjonowane komponenty ze źródła alergenu, w celu sprawdzenia na jakie dokładnie składniki pacjent jest uczulony.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl