Testy alergiczne wziewno-pokarmowe + jady owadów

Duży Profil Alergiczny

Duży profil alergiczny

Duży profil alergiczny to test alergiczny, który składa się aż z 54 alergenów. Jest najszerszym testem typu profil na runku Polskim. Służy do diagnostyki z krwi alergii pokarmowych, alergii wziewnych, alergii na jady owadów i alergii środowiskowych (uczulenie na lateks). W jego skład wchodzi 23 alergeny wziewne i 28 alergenów pokarmowych, 2 alergeny jadów owadów i 1 alergen środowiskowy.

Mocną stroną dużego profilu alergicznego, poza dużym spektrum alergenów, jest szeroka gama tzw. alergenów domowych. Uczulenie na kurz to bardzo często spotykana przypadłość, która spowodowana jest obecnością roztoczy. Zdiagnozowana alergia na kurz może być mniej uciążliwa, dzięki pojęciu odpowiednich działań w celu eliminacji ilości roztoczy w otoczeniu domowym. Nieleczona alergia na kurz domowy może w konsekwencji prowadzić do rozwoju astmy. Osoby cierpiące na alergię na kurz domowy prezentują całoroczne objawy kliniczne nasilające się w okresie jesienno-zimowym.

Ciekawym alergenem jest lateks, który zaliczamy do alergenów środowiskowych. Uczulenie na lateks może być szczególnie uciążliwe u pracowników służby zdrowia oraz u innych osób używających odzieży ochronnej w postaci rękawiczek. Należy pamiętać, że lateksu używa się również do produkcji smoczków i gryzaków dla dzieci. Uczulenie na lateks może być również niebezpieczne na pacjentów, ze względu na styczność z cewnikami i wenflonami. Ponadto uczulenie na lateks może wywołać tzw. zespół lateksowo-owocowy, czyli reakcję krzyżową pomiędzy alergenami lateksu a określonymi pokarmami pochodzenia roślinnego, jak: banan, ananas, seler czy papryka.

Umożliwia diagnostykę alergii na:

 • roztocza i alergeny domowe (alergia na kurz domowy, roztocza: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, alergia na karalucha)
 • grzyby i pleśnie (Penicillium nota tum, Cladosporium herbarium, Aspergillus fumigatus, Alternaria alternata, drożdże piekarskie)
 • jady owadów błonkoskrzydłych (alergia na jad pszczoły, alergia na jad osy)
 • alergeny zwierzęce (alergia na kota, alergia na psa, alergia na konia)
 • trawy, drzewa, chwasty (alergia na Tymotkę łąkową, alergia na Kupkówkę pospolitą, alergia na Tomkę wonną, uczulenie na żyto, alergia na olchę, alergia na brzozę, alergia na leszczynę, alergia na dąb, alergia na cyprys, alergia na ambrozję, alergia na bylicę, alergia na Babkę lancetowatą)
 • warzywa (alergia na pomidora, alergia na marchewkę, alergia na ziemniaki, alergia na seler)
 • owoce (alergia na jabłko, alergia na kiwi, alergia na morelę)
 • nabiał (uczulenie na białko jaja kurzego, alergia na żółtko jaja kurzego, uczulenie na mleko, alergia na surowiczą albuminę wołową, alergia na alfa-laktoalbuminę, alergia na beta-laktoglobulinę, alergia na kazeinę)
 • ryby i owoce morza (alergia na dorsza, alergia na kraba, alergia na krewetkę)
 • mięso (alergia na wołowinę, alergia na baraninę)
 • zboża (alergia na pszenicę, alergia na żyto, alergia na ryż, alergia na soję)
 • orzechy (alergia na migdały, alergia na orzeszki ziemne, alergia na orzechy laskowe, alergia na sezam)
 • alergeny środowiskowe (uczulenie na lateks)

Duzy profil alergiczny jest skierowany do osób z podejrzeniem zarówno alergii pokarmowej jak i wziewnej jak również alergii na jady owadów. Dzięki jednemu badaniu możliwe jest potwierdzenie bądź wykluczenie alergii pokarmowej, wziewnej lub alergii na jady owadów na aż 54 różnych alergenów.

Roztocza i grzyby Dermatophagoides pteronyssinus Dermatophagoides farinae
Penicillium notatum
Cladosporium herbarum
Aspergillus fumigatus
Alternaria alternata
Jady owadów
Pszczoła
Osa
Domowe Karaczan prusak
Kurz domowy
Zwierzęta Kot
Pies
Koń
Trawy
Drzewa
Chwasty
Tomka wonna
Kupkówka pospolita
Tymotka łąkowa, Żyto
Olcha, Brzoza, Leszczyna
Dąb, Cyprys
Ambrozja
Bylica, Babka lancetowata
Alergeny pokarmowe
Pomidor, Marchewka
Ziemniak, Seler
Jabłko, Kiwi, Morela
Białko jaja kurzego
Żółtko jaja kurzego
Mleko
BSA (surowicza albumina wołowa)
Alfa – laktoalbumina
Beta – laktoglobulina
Kazeina
Dorsz, Krab, Krewetka
Wołowina, Baranina/jagnięcina
Drożdże piekarskie
Mąka pszenna, Mąka żytnia
Ryż, Soja
Sezam, Migdały
Orzeszki ziemne
Orzechy laskowe
Inne Lateks
CCD
antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl