Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Czynniki wpływające na rozwój alergii – cz. 2

Utworzone przez Michał Podkalicki
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

W tym wpisie omawiamy czynniki środowiskowe, które w największym stopniu przyczyniają się do zwiększonej zachorowalności na choroby alergiczne.

Zanieczyszczenia powietrza

Cząstki spalin silników typu Diesel, takie jak piren i fenantren, indukują wzrost IgE w wydzielinie jamy nosowej. Pacjenci, którzy w badaniach byli stymulowani alergenem i spalinami z silników Diesla, mieli aż 50 razy wyższe stężenie specyficznych IgE w porównaniu do pacjentów stymulowanych jedynie alergenem.

Dym papierosowy 

U dzieci będących biernymi palaczami stwierdzono zwiększone stężenie IgE w surowicy. Oprócz stymulacji syntezy specyficznych IgE dym tytoniowy powoduje produkcję cytokin typu Th2 oraz hamuje produkcję interferonu gamma. U osób narażonych na dym tytoniowy wzrasta również poziom histaminy. Dodatkowo redukcja aparatu rzęskowego w nabłonku układu oddechowego ułatwia wnikanie alergenów, promując rozwój chorób alergicznych.

Obecność w diecie dużej ilości utwardzonych tłuszczów roślinnych

Na rozwój alergii wpływa również zbyt duża ilość kwasu omega 6, który hamuje syntezę interferonu gamma – w przeciwieństwie do kwasu omega 3. Dodatkowo, osoby stosujące dietę bogatą w wielonienasycone kwasy omega 3 rzadziej zapadają na astmę.

Zażywanie leków

Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków przyjmowanych w wieku dziecięcym i hormonów płciowych stosowanych przez kobiety ciężarne. Antybiotyki stosowane w dzieciństwie zaburzają naturalną florę bakteryjną jelit, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowej równowagi między limfocytami Th1 i Th2.

Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.