Czynniki wpływające na rozwój alergii cz. 2

Czynniki środowiskowe, które w największym stopniu przyczyniają się do zwiększonej zachorowalności na choroby alergiczne to:

  • Zanieczyszczenia powietrza – cząstki spalin silników typu Diesel, takie jak piren i fenantren, indukują wzrost IgE w wydzielinie jamy nosowej. Pacjenci, którzy w badaniach byli stymulowani alergenem i spalinami z silników Diesla, mieli aż 50 razy wyższe stężenie specyficznych IgE w porównaniu do pacjentów stymulowanych jedynie alergenem.
  • Dym papierosowy – u dzieci będących biernymi palaczami stwierdzono zwiększone stężenie IgE w surowicy. Oprócz stymulacji syntezy specyficznych IgE dym tytoniowy powoduje produkcję cytokin typu Th2 oraz hamuje produkcję interferonu gamma. U osób narażonych na dym tytoniowy wzrasta również poziom histaminy. Dodatkowo redukcja aparatu rzęskowego w nabłonku układu oddechowego ułatwia wnikanie alergenów, promując rozwój chorób alergicznych.
  • Obecność w diecie dużej ilości utwardzonych tłuszczów roślinnych. Na rozwój alergii wpływa również zbyt duża ilość kwasu omega 6, który hamuje syntezę interferonu gamma – w przeciwieństwie do kwasu omega 3. Dodatkowo, osoby stosujące dietę bogatą w wielonienasycone kwasy omega 3 rzadziej zapadają na astmę.

Zażywanie leków. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków przyjmowanych w wieku dziecięcym i hormonów płciowych stosowanych przez kobiety ciężarne. Antybiotyki stosowane w dzieciństwie zaburzają naturalną florę bakteryjną jelit, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowej równowagi między limfocytami Th1 i Th2.

Gdzie mogę wykonać testy alergiczne?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.

Czynniki wpływające na rozwój alergii cz. 1

Czynniki wpływające na rozwój alergii cz. 3

Czynniki wpływające na rozwój alergii cz. 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl