Badania alergiczne z krwi – wskazania

Jakie są wskazania wykonywania badań z krwi?

Istnieje wiele wskazań do wykonania testów alergicznych z krwi (diagnostyki serologicznej) przy podejrzeniu alergii:

  1. Przyjmowanie leków antyhistaminowych – w przypadku testów serologicznych leki antyhistaminowe nie wpływają na wynik testu i mogą być cały czas przyjmowane przez pacjenta. Testy skórne wymagają odstawienia leków na kilka tygodni przed planowanym badaniem, w przeciwnym razie wynik może być zafałszowany.
  2. Choroby skóry np. dermografizm, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zmiany zapalne skórne, alergie skórne (wysypka, swędzenie) – są przeciwskazaniem do wykonania testów skórnych. W takich przypadkach testy serologiczne stanowią alternatywę.
  3. Ciąża – ze względu na ewentualne zagrożenie dla płodu w razie wystąpienia silnych reakcji alergicznych, testy skórne są przeprowadzane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. O ich wykonaniu zawsze decyduje lekarz kierując się bezpośrednim wpływem na leczenie pacjentki. Nie ma natomiast przeciwskazań do wykonania testów serologicznych u kobiet ciężarnych.
  4. Obniżona reaktywność skóry – u niemowląt, małych dzieci, osób starszych ze słabszą reaktywnością skóry testy skórne mogą być niemiarodajne. Dlatego alergia u dzieci jest wskazaniem do wykonania testów z krwi.
  5. Immunoterapia swoista (odczulanie) – w wybranych przypadkach przed kwalifikacją do immunoterapii potwierdza się uczulenie pacjenta mierząc miano przeciwciał testami serologicznymi.
  6. Obawa pacjenta przed testami skórnymi – testy skórne nie należą do przyjemnych badań, ponieważ wymagają wielu nakłuć. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na wykonanie testów serologicznych, które są bardziej komfortowe (jedynie pobranie krwi – jedno nakłucie). Szczególnie dotyczy to diagnostyki alergii u dzieci.
  7. Podejrzenie reakcji anafilaktycznej – podejrzenie u pacjenta systemowej reakcji organizmu na dany alergen jest wskazaniem do wykonania badania serologicznego. Takie badanie jest bezpieczne dla pacjenta, gdyż nie styka się on z potencjalnie groźnym dla jego życia i zdrowia alergenem.
  8. Niezgodności między wywiadem lekarskim, a wynikami testów skórnymi – w trudnych diagnostycznie przypadkach, gdzie obraz kliniczny pacjenta nie pokrywa się z wynikami testów skórnych badanie serologiczne może pomóc lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy.
  9. Podejrzenie alergii na jady owadów – jady owadów są bardzo silnym alergenem, który bardzo często powoduje reakcje anafilaktyczne. W testach serologicznych pacjent unika kontaktu z alergenem.
  10. Podejrzenie alergii pokarmowejtesty na alergie pokarmowe – ze względu na charakter alergenów pokarmowych bardziej odpowiednie są testy serologiczne niż skórne.
antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl