Alergia na pyłki traw

Alergia na pyłki traw należy do najczęstszych przyczyn sezonowo występujących objawów alergii na pyłki roślin, czyli tzw. pyłkowicy. Przyczyną alergii na trawy są alergenne składniki pyłku, zwykle białka, które u osób uczulonych wywołują nadmierną reakcję układu odpornościowego, co w konsekwencji prowadzi do typowych objawów alergii.

Okres pylenia traw jest stosunkowo długi. Zaczyna się w maju i może trwać do początku września. Sezon pylenia traw jest ściśle związany z aktualnymi warunkami pogodowymi oraz regionem geograficznym Polski i w każdym roku wygląda nieco inaczej. Dodatkowo, wegetacja w regionach górskich oraz np. północno-wschodniej Polsce następuje nieco później w porównaniu z innymi obszarami Polski, dlatego niebezpieczne dla alergików stężenie pyłków traw będzie tam zwykle opóźnione o kilka tygodni. Szczyt pylenia traw przypada w Polsce od drugiej połowy maja do początku lipca, wtedy obserwujemy największe stężenie pyłków w powietrzu. Jest to również najgorszy czas dla osób cierpiących na uczulenie na trawy, ponieważ wiąże się z występowaniem mocnych objawów. Już 20 ziaren pyłku w 1 m3 powietrza może wywołać objawy kliniczne u osoby uczulonej. Największe stężenia pyłków traw obserwuje się poza miastami – w bezpośrednim sąsiedztwie pól, jednak należy pamiętać, że pyłki traw i zbóż są obecne również w miastach.

W strefie klimatu umiarkowanego, w której leży Polska, dominują pyłki traw z podrodziny wiechlinowe (Pooideae). Jej przedstawicielami są m.in.: tymotka łąkowa (Phleum pratense), kupkówka pospolita (Dactylis glomerata), życica trwała (Lolium perenne), tomka wonna (Anthoxanthum odoratum) czy wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Jedną z głównych traw użytkowych w Polsce jest żyto, którego pyłek również jest przyczyną sezonowej alergii.

Pyłki tych traw charakteryzują się bardzo dużym podobieństwem w budowie, co jest przyczyną reakcji krzyżowych pomiędzy różnymi gatunkami. Oznacza to, że jeśli dana osoba jest pierwotnie uczulona na jeden gatunek trawy, np. tymotkę łąkową, to z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać, że będzie prezentowała objawy alergii również po kontakcie z innym pyłkiem z tej podrodziny, np. pyłkiem kupkówki pospolitej.

Jakie są objawy alergii na trawy?

Główne objawy alergii na trawy związane są z błoną śluzową nosa, spojówek, gardła i oskrzeli. Należą do nich: intensywny katar sienny, nieżyt nosa, kichanie, kaszel, świąd, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, astma pyłkowa, ogólne problemy z koncentracją. Objawy alergii na pyłki traw mają charakter sezonowy i są ściśle skorelowane z okresem pylenia.

Jak badać alergię na pyłki traw?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na trawy, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają alergię na pyłki traw. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów wziewnych, do których należą pyłki, ale również alergenów zwierzęcych czy pokarmowych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na trawy, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na pyłki traw. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl