Alergia na produkty zbożowe

Alergia na produkty zbożowe to nadmierna reakcja układu odpornościowego na alergenne składniki zbóż prowadząca do produkcji przeciwciał IgE, które u osób uczulonych są przyczyną klinicznej manifestacji alergii. Osoby zdrowe w ogóle nie reagują na te substancje. Produkty zbożowe są bardzo ważnym i powszechnym składnikiem diety i występują pod wieloma postaciami. Alergia na produkty zbożowe należy, zaraz po alergii na mleko i alergii na jajko, do najczęstszych przyczyn alergii wśród dzieci. Do uczulenia na pszenicę u dzieci dochodzi poprzez mleko matki, która spożywa produkty pszenne. Najczęściej występuje alergia na pszenicę, rzadziej alergia na jęczmień, alergia na żyto, a alergia na ryż należy do bardzo rzadkich w polskim społeczeństwie.

Alergia na pszenicę dotyka od 0,4 do 4% populacji. Alergenne składniki pszenicy to albuminy, globuliny i prolaminy (gliadyny i gluteiny), które charakteryzują się dużym podobieństwem do swoich odpowiedników w innych gatunkach zbóż, jak żyto czy jęczmień. Z tego powodu istnieją reakcje krzyżowe pomiędzy różnymi zbożami, czyli przykładowo: osoby z alergią na pszenicę mogą być uczulone na jęczmień czy żyto. Ponieważ pszenica należy do rodziny traw, istnieją liczne przypadki krzyżowych reakcji z pyłkami traw, które posiadają podobne w budowie alergeny. Alergia na produkty zbożowe nie jest tylko i wyłącznie spowodowana spożywaniem produktów zbożowych. Zboża w postaci pyłów, np. mąki, mogą powodować alergię wziewną, np. wśród takich grup zawodowych, jak piekarze. Alergii na pszenicę lub zawarty w niej gluten nie należy mylić z celiakią, która pomimo podobnych objawów jest zupełnie inną chorobą. Celiakia to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym chrakteryzująca się trwałą, dożywotnią nietolerancją glutenu.

Jakie są objawy alergii na produkty zbożowe?

Objawy alergii na produkty zbożowe będą związane przede wszystkim z układem pokarmowym, oddechowym oraz skórą. U osób uczulonych na produkty zbożowe mogą wystąpić takie objawy, jak: wymioty, biegunka, ból brzucha, wzdęcia, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wypryski skórne, ataki astmy. Reakcje anafilaktyczne występują stosunkowo rzadko.

Jak badać alergię na produkty zbożowe?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na pszenicę lub inne zboża, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają alergię na produkty zbożowe. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów pokarmowych, ale również alergenów wziewnych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na pszenicę, uczulenie na żyto czy uczulenie na jęczmień bądź inne zboża, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na produkty zbożowe. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl