Alergia na zwierzęta

Alergia na zwierzęta związana jest z uczuleniem na alergeny zwierzęce, które, ze względu na sposób przenoszenia, zaliczamy do alergenów wziewnych. Powszechność występowania alergenów zwierzęcych w codziennym środowisku powoduje dużą częstość występowania alergii na zwierzęta. Szacuje się, że alergia na psa czy alergia na kota dotyczy nawet 10% ogólnej populacji, nie wliczając w to innych zwierząt domowych. Wszędzie tam, gdzie domownicy posiadają zwierzęta, alergeny zwierzęce są obecne przede wszystkim w kurzu domowym. Co ciekawe, obecność alergenów zwierzęcych, i to w dawkach mogących wywołać objawy alergii u osób cierpiących na uczulenie na sierść psa czy uczulenie na sierść kota, stwierdza się również w mieszkaniach bez tych zwierząt oraz w miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe, szkoły, szpitale. W tych miejscach stężenie alergenów zwierzęcych jest co prawda dużo niższe, ale czasami wystarczające do wywołania objawów u alergika.

Często panuje przekonanie, że głównym winowajcą jest sierść zwierząt. Jak się okazuje, sierść sama w sobie nie jest przyczyną alergii, a jedynie nośnikiem, który przenosi takie alergeny zwierzęce, jak naskórek, mocz, ślina, wydzielina gruczołów czy surowica – to właśnie te substancje są bezpośrednią przyczyną alergii.

Jakie objawy są związane z alergią na zwierzęta?

Alergia na psa, alergia na kota czy alergia na chomika manifestują się w bardzo podobny sposób i u większości uczulonych osób wyglądają podobnie. Objawy alergii na psa, objawy alergii na kota czy objawy alergii na chomika związane są przede wszystkim z układem oddechowym oraz skórą. Alergia na zwierzęta (IgE-zależna) należy do reakcji natychmiastowych, dlatego jej objawy pojawiają się bardzo szybko po kontakcie z alergenem – już kilka minut wystarczy do wywołania objawów. Należą do nich: katar, kichanie, zatkany nos, świszczący oddech, świąd nosa, wypryski alergiczne, pokrzywki, alergiczne zapalenie spojówek, łzawienie oczu, duszności czy napady astmy.

Jak badać alergię na zwierzęta?

W celu sprawdzenia, czy występujące u danej osoby objawy alergii są związane z uczuleniem na konkretne zwierzę, można wykonać testy alergiczne na psa, testy alergiczne na kota czy testy alergiczne na chomika. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają uczulenie na konkretne zwierzę. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów zwierzęcych, ale również innych alergenów wziewnych czy pokarmowych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na psa czy uczulenie na kota, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na alergeny zwierzęce. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl