Alergia na owady

Alergia na owady może być bardzo poważna w skutkach, ponieważ jest jedną z głównych przyczyn ciężkich objawów alergicznych. Według dostępnych danych częstość występowania reakcji ogólnych, czyli takich, które dotyczą całego organizmu, w populacji osób dorosłych wynosi w Europie od 0,3 do 7,5%, natomiast alergiczne reakcje miejscowe mogą wystąpić nawet u 26% osób.

Alergia na pszczoły oraz alergia na osy jest związana z nadmierną reakcją osoby uczulonej na składniki jadu pszczoły, osy, szerszenia czy trzmiela. W Polsce najczęściej występuje alergia na jad osy i alergia na jad pszczeli, co jest związane z powszechnym występowaniem tych owadów. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się użądlenia spowodowane przez szerszenia czy trzmiela. Te ostatnie zdarzają się sporadycznie, bo trzmiele nie są tak agresywne jak pszczoły, szerszenie czy osy. W Polsce do użądleń najczęściej dochodzi w okresie od wiosny do jesieni, z największą aktywnością w miesiącach wakacyjnych. Alergia na jad pszczeli i alergia na jad osy rozwijają się przede wszystkim u osób narażonych na częste użądlenia, np. pszczelarzy czy ich rodzin. Częściej u osób dorosłych niż u dzieci.

Jakie objawy są związane z alergią na jady owadów?

Objawy uczulenia na jad osy i objawy uczulenia na jad pszczeli różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z osobą uczuloną na jad pszczoły lub osy, czy z osobą, która nie jest uczulona na jady owadów błonkoskrzydłych. U osób nieuczulonych mamy do czynienia z reakcją miejscową charakteryzującą się zaczerwienieniem, niewielkim obrzękiem i bólem – jest to stan fizjologiczny, który zwykle ustępuje w ciągu 1 doby. Natomiast u osób uczulonych objawy są dużo cięższe i mogą obejmować: zaczerwienienie skóry, duży obrzęk, świąd skóry, pokrzywkę, nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, zawroty głowy, duszności, świszczący oddech, osłabienie. Objawy mogą mieć charakter miejscowy lub uogólniony. W niektórych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie życia.

Jak badać alergię na owady?

Osoby, które w przeszłości zostały użądlone i chcą sprawdzić, czy są uczulone na jad pszczoły lub osy, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają uczulenie na jad pszczeli lub uczulenie na jad osy. W przypadku diagnostyki alergii na jad osy lub pszczoły należy pamiętać, że testy, pomimo istniejącej alergii, mogą wyjść negatywne, jeśli przeprowadzimy badanie zbyt wcześnie po epizodzie użądlenia (mniej niż 2–4 tygodnie) lub wykonamy je zbyt późno od ostatniego użądlenia (powyżej 5 lat). Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów jadów owadów, ale również alergenów wziewnych czy pokarmowych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu. 

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na jad pszczeli czy uczulenie na jad osy, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na jady owadów. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl