Alergia na orzechy

Orzechy zaliczamy do tzw. wielkiej ósemki alergenów pokarmowych, czyli takich alergenów, które powodują ponad 90% alergii na produkty spożywcze na świecie. Zmiana nawyków żywieniowych oraz coraz częstsze spożywanie potraw zawierających orzechy i oleje z orzechów jest powodem coraz częstszego uczulenia na orzechy. Alergia na orzechy to nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na alergenne składniki orzechów, głównie białek zapasowych, prowadząca do produkcji przeciwciał IgE, które u osób uczulonych są przyczyną klinicznej manifestacji alergii. Osoby zdrowe w ogóle nie reagują na te substancje. Alergia na orzechy może być poważna w skutkach z powodu częstych reakcji ogólnych, a nawet wstrząsów anafilaktycznych, które zagrażają życiu.

Alergia na orzeszki ziemne dotyczy przede wszystkim mieszkańców Stanów Zjednoczonych, gdzie ich spożycie należy do jednych z największych na świecie. Alergia na orzeszki ziemne odpowiedzialna jest za 25% przypadków silnych reakcji po spożyciu pokarmów. Niektóre procesy technologiczne, jak np. prażenie orzeszków, znacząco zwiększają ich właściwości alergenne, a to w tej właśnie formie są one bardzo często spożywane. Ciekawostką jest, że orzeszki ziemne są botanicznie bliżej spokrewnione z fasolą, należącą do rodziny roślin motylkowatych, niż z innymi gatunkami „prawdziwych” orzechów.

W Polsce odsetek osób uczulonych na orzeszki ziemne, u których występują ciężkie reakcje, jest zdecydowanie mniejszy, ale z drugiej strony jest dość dużo pacjentów, u których wtórna alergia na orzeszki ziemne jest związana z pierwotnym uczuleniem na pyłek brzozy. U takich osób występuje tzw. zespół alergii jamy ustnej, czyli reakcja alergiczna w obrębie jamy ustnej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu orzeszków ziemnych. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy (Bet v1) z podobnymi w budowie alergenami orzeszków ziemnych (Ara h8). Objawy zespołu alergii jamy ustnej są na szczęście dość łagodne i zwykle nie zagrażają pacjentom.

Alergia na orzechy włoskie, alergia na orzechy laskowe jest w Polsce zdecydowanie częstsza niż uczulenie na orzeszki ziemne, których spożywamy mało. Natomiast orzechy laskowe, włoskie czy migdały są częstym dodatkiem do różnych produktów spożywczych. Z powodu dużego podobieństwa alergenów wszystkich orzechów osoby uczulone na jeden gatunek często reagują również na inny.

Jakie są objawy alergii na orzechy?

Objawy alergii na orzechy będą związane przede wszystkim z układem pokarmowym, ale mogą pojawić się również objawy skórne czy objawy ze strony układu oddechowego. U osób uczulonych na orzechy mogą wystąpić takie objawy, jak: biegunki, wymioty, zespół alergii jamy ustnej, pokrzywka kontaktowa, świąd, napady astmy, obrzęk górnych dróg oddechowych. Stosunkowo często mogą wystąpić reakcje uogólnione, np. wstrząs anafilaktyczny.

Jak badać alergię na orzechy?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na orzechy, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają uczulenie na orzechy. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów pokarmowych, ale również alergenów wziewnych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na orzechy, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na orzechy. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl