Alergia na mięso

Mięso od zawsze stanowiło bardzo ważne źródło substancji odżywczych w diecie człowieka, a jego wzrastające spożycie w obecnych czasach sprzyja zwiększonej liczbie przypadków alergii. W Polsce najczęściej spożywamy wołowinę, wieprzowinę, kurczaka, jagnięcinę i królika, przy czym wołowina oraz kurczaki uważane są za najczęstsze przyczyny uczulenia na mięso. Uczulenie na mięso dotyczy przede wszystkim dzieci, zdecydowanie rzadziej osób dorosłych. Alergia na mięso występuje stosunkowo rzadko, jej częstość występowania w populacji, na przykładzie alergii na wołowinę, szacuje się na ok. 0,3%.

Jaka jest przyczyna alergii na mięso?

Główną przyczyną alergii na mięso jest nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na alergenne białka zawarte w mięsie. Głównymi alergenami mięsa są albuminy surowicze oraz immunoglobuliny. Albuminy z wielu rodzajów mięs mają zbliżoną do siebie budowę, co sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo reakcji krzyżowych. Warto dodać, że uczulenie na mięso związane jest przede wszystkim z reakcją po spożyciu mięsa surowego, zdecydowanie rzadziej gotowanego.

Alergia na wołowinę dotyczy przede wszystkim osób, które są pierwotnie uczulone na mleko krowie. Jeden z alergenów mleka, surowicza albumina wołowa (BSA, Bos d6), znajduje się przede wszystkim w mięsie wołowym. Dlatego wśród dzieci z alergią na mleko częstość uczulenia na wołowinę sięga nawet 20%.

Alergia na wieprzowinę – z powodu dużego podobieństwa w budowie alergenów mięsa wieprzowego, np. lipokalin (Sus a5) oraz albumin surowiczych (Sus a6), z odpowiednikami w mięsie wołowym i cielęcinie dochodzi dość często do reakcji krzyżowych. Ciekawostką jest, że osoby uczulone pierwotnie na naskórek kota mogą wykazywać objawy alergii po zjedzeniu wieprzowiny. Dzieje się tak dlatego, że albumina kota, powodująca alergię wziewną, jest bardzo podobna do albuminy pochodzącej z wieprzowiny. Taki przypadek w alergologii nazywamy zespołem wieprzowina–kot.

Jakie są objawy alergii na mięso?

Objawy alergii na mięso będą związane przede wszystkim z układem pokarmowym oraz skórą. U osób uczulonych na mięso mogą wystąpić takie objawy, jak: wymioty, biegunka, ból brzucha, wzdęcia, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wypryski skórne, ataki astmy. Reakcje anafilaktyczne występują stosunkowo rzadko.

Jak badać alergię na mięso?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na mięso, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają alergię na mięso. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów pokarmowych, ale również alergenów wziewnych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na mięso, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na mięso. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl