Alergia na drzewa

Alergia na pyłki drzew, obok alergii na pyłki traw, to jedna z najczęstszych przyczyn sezonowo występujących objawów alergii na pyłki roślin, czyli tzw. pyłkowicy. Przyczyną alergii na drzewa są alergenne składniki pyłku, zwykle białka, które u osób uczulonych wywołują nadmierną reakcję układu odpornościowego, co w konsekwencji prowadzi do typowych objawów alergii. Okres pylenia drzew zaczyna się już w lutym i może trwać do późnego lata. Sezon pylenia drzew jest ściśle związany z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz regionem geograficznym i w każdym roku wygląda nieco inaczej. Dodatkowo, wegetacja w regionach górskich oraz np. północno-wschodniej Polsce następuje nieco później w porównaniu z innymi obszarami, dlatego niebezpieczne dla alergików stężenie pyłków drzew będzie tam opóźnione o kilka tygodni. Najwcześniej zaczynają pylić drzewa wczesnokwitnące, które wykształcają swoje kwiatostany jeszcze przed okresem zimowym. Należą do nich m.in.: leszczyna, brzoza, olcha. Nieco później swoją wegetację i produkcję pyłku rozpoczynają drzewa późnokwitnące, takie jak: wiąz, platan, sosna, dąb czy lipa.
Alergia na leszczynę jest związana z reakcją na alergenne składniki pyłku leszczyny. Leszczyna wykształca swoje kwiatostany już późnym latem i jesienią, a dodatnie temperatury na przełomie stycznia i lutego powodują uwalnianie pyłku, który u osób z alergią na pyłek leszczyny powoduje wystąpienie objawów alergii w tym okresie.

Alergia na olchę to odpowiedź układu immunologicznego na alergenne białka zawarte w pyłku olchy. Olcha, podobnie jak leszczyna, wykształca męskie kwiatostany późnym latem/wczesną jesienią, a jej okres pylenia zaczyna się zwykle w lutym, gdy wystąpią sprzyjające warunki pogodowe. Ponieważ stężenie pyłku olchy jest dużo wyższe od pyłku leszczyny, alergia na olchę ma większe znaczenie kliniczne. Szczyt pylenia olchy przypada w większości regionów Polski na marzec i w tym miesiącu osoby z alergią na pyłek olchy prezentują nasilone objawy.

Alergia na brzozę jest najczęstszą alergią na pyłki drzew w Polce. Brzoza produkuje bardzo duże ilości pyłku, co ma bezpośredni wpływ na epidemiologię tej alergii w polskim społeczeństwie. Szczyt pylenia brzozy w większości regionów Polski przypada na kwiecień i trwa do początku maja.

Jaka jest przyczyna alergii na brzozę?

Czołową przyczyną alergii na brzozę jest produkcja przeciwciał przeciwko głównemu alergenowi brzozy – Bet v1. Ponad 90% pacjentów z alergią na pyłek brzozy posiada przeciwciała IgE przeciwko Bet v1. Pierwotna alergia na brzozę związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy (Bet v1) z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów i innych. Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Jakie są objawy alergii na drzewa?

Główne objawy alergii na brzozę, alergii na leszczynę, alergii na olchę oraz alergii na pyłki innych drzew związane są z błoną śluzową nosa, spojówek, gardła i oskrzeli. Należą do nich: intensywny katar sienny, nieżyt nosa, kichanie, kaszel, świąd, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, astma pyłkowa, ogólne problemy z koncentracją, a w przypadku reakcji krzyżowych z pokarmami pochodzenia roślinnego mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, biegunki czy wymioty. Objawy alergii na pyłki drzew mają charakter sezonowy i są ściśle skorelowane z okresem pylenia.

Jak badać alergię na pyłki drzew?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na drzewa, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają alergię na pyłki drzew. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów wziewnych, do których należą pyłki, ale również alergenów zwierzęcych czy pokarmowych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na drzewa, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na pyłki drzew. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl