Alergia na kurz domowy i roztocza

Alergia na kurz domowy to jedna z najczęściej występujących alergii wziewnych w polskiej populacji. Przyczyną uczulenia na kurz są przede wszystkim pajęczaki zwane roztoczami, które upodobały sobie nasze mieszkania jako swoje środowisko życia. Już sama polskojęzyczna nazwa jednego z nich, Dermatophagoides pteronyssinus, czyli skórożarłoczek skryty, wskazuje, czym odżywiają się te mikroskopijne organizmy. Drugi częsty bywalec naszych domów to Dermatophagoides farinae. Jeśli w mieszkaniu przebywają zwierzęta, ich alergeny również znajdują się w kurzu domowym i mogą być przyczyną alergii. Innym składnikiem kurzu są niektóre grzyby, np. pleśnie, które także wpływają na rozwój alergii.

Dla alergika, czyli osoby, która w nadmierny sposób reaguje na niegroźne substancje zwane alergenami, największym zagrożeniem w przypadku alergii na kurz domowy są odchody roztoczy powodujące szereg niekorzystnych objawów.

Jakie są objawy alergii na roztocza?

Najczęściej są to: katar sienny, kichanie, duszności, uczucie zatkanego nosa, alergiczne zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, kaszel, pokrzywki, wysypki, swędzenie skóry. Nieleczona alergia na kurz domowy oraz stały kontakt z alergenem, który powoduje objawy, mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłej choroby dróg oddechowych, czyli astmy. Alergia na kurz należy do tzw. alergii całorocznych, dlatego objawy u osoby uczulonej występują przez cały czas, niezależnie od pory roku. Nasilenie objawów alergii na roztocza występuje zwykle jesienią, co jest związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego i polepszeniem warunków bytowania roztoczy w naszych mieszkaniach.

Jak badać alergię na kurz i roztocza?

Badania alergiczne z krwi w przypadku podejrzenia alergii na kurz i roztocza polega na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają uczulenie na roztocza, czyli mówiąc bardziej zwyczajowo: uczulenie na kurz domowy. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów kurzu domowego, ale również innych alergenów wziewnych czy pokarmowych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na roztocza, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na kurz domowy. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl