Alergia na grzyby i pleśnie

 

Alergia na grzyby i pleśnie to nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na alergenne składniki grzybów prowadząca do produkcji przeciwciał IgE, które u osób uczulonych są przyczyną klinicznej manifestacji alergii. Osoby zdrowe w ogóle nie reagują na te substancje. Podstawowym źródłem alergenów grzybów są ich zarodniki, ale uczulać mogą również fragmenty samej grzybni. Ze względu na mikroskopijne rozmiary zarodniki grzybów, które są mniejsze od ziaren pyłku nawet kilka tysięcy razy, występują w powietrzu w bardzo dużej ilości.

Alergia na grzyby i pleśnie, które stanowią istotny składnik alergenów kurzu domowego (nawet do 20%), należy do dość częstych. Dogodnymi miejscami do rozwoju grzybów w warunkach domowych są miejsca wilgotne, ciepłe, mało przewiewne, z ograniczonym dostępem światła. Alergia na pleśnie jest spowodowana głównie uczuleniem na grzyby z rodzaju Alternaria (np. alergia na Alternaria alternata) i Cladosporium (np. alergia na Cladosporium herbarum), ale również na tzw. zarodniki wewnątrzdomowe, jak Penicillium (np. alergia na Penicillium notatum) oraz Aspergillus (np. alergia na Aspergillus fumigatus). Rezerwuarem grzybów są przede wszystkim gleby, rozkładająca się roślinność i żywność, a także nieprawidłowo odgrzybiane systemy klimatyzacyjne. Duże podobieństwo w budowie alergenów grzybów z różnych rodzajów jest przyczyną częstych reakcji krzyżowych i alergii na więcej niż jeden gatunek.

Jakie są objawy alergii na grzyby i pleśnie?

Objawy alergii na grzyby i pleśnie będą związane przede wszystkim z układem oddechowym, ale mogą pojawić się również objawy skórne czy pokarmowe. U osób uczulonych na grzyby i pleśnie mogą wystąpić takie objawy, jak: nieżyt i obrzęk błony śluzowej nosa, astma oskrzelowa, świąd, kichanie, duszności, świszczący oddech, kaszel, wycieki z nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka. Reakcje uogólnione zdarzają się rzadko. Objawy alergii na grzyby i pleśnie występują przez cały rok z nasileniem w okresie intensywnej produkcji zarodników, czyli pomiędzy latem a jesienią.

Jak badać alergię na grzyby i pleśnie?

Osoby, które podejrzewają u siebie alergię na grzyby i pleśnie, mogą wykonać testy alergiczne z krwi. Polegają one na wykryciu we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE, które, skorelowane z objawami klinicznymi, potwierdzają alergię na grzyby i pleśnie. Do przeprowadzenia testu wystarczy niewielka ilość krwi, a z jednego pobrania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergenów wziewnych, ale również alergenów pokarmowych, ponieważ testy EUROLINE zgrupowane są w tzw. panele. Jeden panel to diagnostyka od 2 do nawet 54 różnych alergenów w jednym badaniu.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na grzyby i pleśnie, skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź laboratorium wykonujące testy do diagnostyki alergii na grzyby i pleśnie. Wystarczy wpisać miasto i ulicę, a jako wynik wyszukiwania otrzymasz 3 najbliższe lokalizacje, w których wykonasz diagnostykę alergii.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl