Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Czy borelioza jest groźna u kobiet w ciąży?

Utworzone przez Patryk Matuszek
kleszcz Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Ciąża to okres szczególny w życiu kobiety. Co jeśli w trakcie ciąży dojdzie do zachorowania na boreliozę? Obejrzyj film i dowiedz się, czy jest się czego obawiać.

W literaturze przedmiotu możemy znaleźć opisy przypadków, w których ciężarne kobiety dotknięte chorobą z Lyme urodziły dzieci z poważnymi wadami rozwojowymi. Wypadki te były jednak epizodyczne i do tej pory nie udowodniono ich bezpośredniego związku z boreliozą. Opisywane są również przypadki porodów przedwczesnych, których także nie udało się jednoznacznie uznać za skutek boreliozy.

Borelioza u kobiet w ciąży – co wynika z badań naukowych

Borelioza wrodzona

Z dostępnych badań wynika, że tzw. wrodzona borelioza raczej nie istnieje (w przeciwieństwie do wrodzonego syfilisu).

Negatywny wpływ boreliozy na przebieg ciąży

Cały szereg badań klinicznych, serologicznych i epidemiologicznych w większości jednogłośnie wykazuje brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakażeniem B. burgdorferi a negatywnym wpływem na ciążę. Kontakt matki z B. burgorferi przed lub w trakcie ciąży nie wydaje się mieć żadnego wpływu na takie sytuacje, jak: śmierć płodu, wcześniactwo lub ryzyko wrodzonych malformacji.

Leczenie boreliozy u kobiet ciężarnych

Leczenie kobiet w ciąży chorujących na boreliozę nie różni się od leczenia nieciężarnych – z jednym wyjątkiem: w żadnym razie nie wolno podawać tetracyklin (np. doksycykliny – zwykle antybiotyku pierwszego wyboru). Niektóre źródła sugerują profilaktyczną 10-dniową terapię amoksycyliną (Augumentin) do 72 godzin po ukłuciu przez kleszcza. Z drugiej strony jednak, z powodu braku wiarygodnych informacji na temat wpływu antybiotykoterapii na płód, te same źródła zaznaczają, że ryzyko ewentualnych powikłań poantybiotykowych (np. reakcji alergicznych na amoksycylinę) jest wyższe aniżeli ryzyko rozwinięcia się boreliozy po ukłuciu.

Podsumowanie

Mimo że nie udowodniono bezpośredniego wpływu boreliozy na rozwijający się płód, nie należy problemu lekceważyć. Borelioza, jak każda późno wykryta choroba, może być groźna w skutkach. Ważnym i pocieszającym aspektem jest fakt, że borelioza w okresie ciąży może być skutecznie leczona.