Ocena ryzyka ciężkich reakcji ogólnoustrojowych w alergii na orzeszki ziemne

Jak ocenić ryzyko w reakcji ogólnoustrojowej w alergii na orzeszki ziemne

Alergia na orzeszki ziemne jest bardzo często związana z silnymi reakcjami ogólnoustrojowymi, np. zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym. Jest to związane z produkcją przeciwciał przeciwko komponentom odpornym na działanie wysokich temperatur: Ara h1, Ara h2, Ara h3 lub Ara h9. Obecność przeciwciał przeciwko przynajmniej jednemu z wymienionych komponentów może wskazywać na ryzyko ciężkich reakcji. W takich przypadkach chory powinien być zaopatrzony w zestaw przeciwwstrząsowy z adrenaliną.

Natomiast obecność tylko i wyłącznie przeciwciał przeciwko komponentowi Ara h8 może wskazywać na łagodniejszą postać alergii związaną głównie z reakcją alergiczną w obrębie jamy ustnej, tzw. OAS (ang. Oral Allergy Syndrome – zespół alergii jamy ustnej).

Ze względu na podobieństwo w budowie komponentu Ara h8 do wielu komponentów występujących w pokarmach pochodzenia roślinnego, np. pyłku brzozy, jabłkach, selerze, orzechach itp., możliwa jest krzyżowa reakcja pomiędzy nimi. Praktycznie oznacza to, że osoba pierwotnie uczulona na pyłek brzozy może mieć alergię na jabłko, seler, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, soję, truskawki i inne.

alergia na orzeszki ziemne

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl