Testy EUROLINE jako przydatne narzędzie do diagnostyki dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych zapalnych chorób skóry, na którą cierpi ok. 20% dzieci i ok. 3% osób dorosłych. U znacznej większości osób z AZS objawy choroby pojawiają się przed ukończeniem 5. r.ż. Do tej pory nie udało się jednoznacznie określić przyczyn AZS. Wiadomo, że w rozwoju AZS odgrywają rolę czynniki genetyczne, środowiskowe, zakaźne czy nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz bariery skórnej. Z pewnością podłoże genetyczne pełni kluczową rolę w rozwoju AZS, co potwierdza współistnienie choroby u bliźniąt jednojajowych z częstością do 80% czy dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju choroby w przypadku, kiedy oboje rodziców ma atopię.

U dzieci cierpiących na AZS, w porównaniu do ich zdrowych rówieśników, ryzyko rozwoju w przyszłości takich chorób, jak: astma alergiczna, alergiczny nieżyt nosa czy inne schorzenia o podłożu alergicznym, jest zdecydowanie wyższe. U 80% osób z AZS stwierdza się podwyższony poziom całkowitego IgE oraz obecność specyficznych przeciwciał IgE przeciwko alergenom wziewnym i pokarmowym. Sugeruje to dość silny związek AZS z alergią, choć nie zawsze jest ona przyczyną tej choroby.

Określenie specyficznych IgE przeciwko wybranym alergenom to jedno z narzędzi pomocnych w diagnostyce AZS. Wykrycie specyficznych przeciwciał zwiększa trafność rozpoznania AZS. Pacjenci mają do dyspozycji testy serologiczne, w których oznaczane są pojedynczo przeciwciała przeciwko wybranym alergenom, oraz takie, gdzie alergeny zgrupowane są w tzw. panele alergologiczne służące do jedoczesnej (z jednego pobrania krwi) diagnostyki od kilku do nawet kilkudziesięciu alergenów wziewnych i/lub pokarmowych.

Testy alergologiczne u dzieci

W publikacji naukowej prof. Bożeny Cukrowskiej (Specyficzne IgE u dzieci z atopowym zapaleniem skóry – korelacja wyników wieloparametrowych testów Immunoblot (EUROLINE) i ImmunoCAP) z Instytutu – „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie porównano obie metody. Metodę EUROLINE reprezentował najczęściej wybierany przez Pacjentów test alergologiczny Profil Pediatryczny służący do diagnostyki przeciwciał IgE przeciwko 27 najczęściej spotykanym alergenom wziewnym i pokarmowym. Badaną grupę stanowiło 50 dzieci poniżej 2. r.ż. z AZS. Analizowano najczęstsze alergeny uczulające dzieci, tj.: białko i żółtko jaja kurzego, mleko krowie, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, ziemniaki, mąkę pszenną, soję, dorsza.

Jakie wnioski płyną z tej pracy naukowej?

Test Profil Pediatryczny EUROLINE:

  1. Może być z powodzeniem wykorzystywany do diagnostyki specyficznych IgE u małych dzieci z podejrzeniem atopowego zapalenia skóry.
  2. Wykazuje wysoką zgodność i korelację z testem ImmunoCAP dla głównych alergenów pokarmowych u dzieci z AZS.
  3. Pozwala na diagnostykę specyficznych IgE przeciwko szerokiemu panelowi alergenów pokarmowych, wziewnych, kontaktowych (27 alergenów + marker reakcji krzyżowych CCD).
  4. Jest pomocny zarówno w identyfikacji alergenów związanych z AZS, jak i w określaniu profilu uczulenia chorych, na podstawie którego można przewidywać rozwój marszu alergicznego. Marsz alergiczny to ustępowanie z wiekiem jednych objawów (np. skórnych: wysypka, AZS, czy pokarmowych), a pojawianie się nowych (np. związanych z układem oddechowym: astma, alergiczny nieżyt nosa).
  5. Może być z powodzeniem wykorzystywany jako metoda przesiewowa przy podejrzeniu alergii u dzieci.

 

Przygotowano na podstawie: Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013 oraz B. Cukrowska, Specyfic IgE Antibodies in Young Children with Atopic Dermatitis – Correlation of Multiple Allergen Simultaneous Immunoblot Test and ImmunoCap System, „Clinical Laboratory” 5/2016.

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl