Reakcje krzyżowe w alergologii cz. 9: Lipokaliny

Lipokaliny to rodzina białek szeroko rozpowszechnionych w świecie roślin, zwierząt oraz bakterii. Największe znaczenie pod kątem alergii mają lipokaliny ssaków, które są głównie białkami wydzielniczymi i pełnią funkcje zapachowe. Wiążą również niektóre feromony.

Obecne są przede wszystkim w łupieżu zwierzęcym, ślinie oraz moczu zwierząt posiadających sierść i z wyjątkiem beta-laktoglobuliny, która jest alergenem pokarmowym występującym w mleku, należą do grupy alergenów wziewnych.

Największe stężenia lipokalin obserwowane są w miejscach, gdzie bezpośrednio przebywają zwierzęta, jednak z łatwością przenoszone są one drogą powietrzną do odległych miejsc. Podobieństwo w budowie lipokalin pochodzących od różnych gatunków ssaków może sięgać nawet 67% i być przyczyną reakcji krzyżowych. U osób uczulonych na lipokaliny ssaków możemy spodziewać się krzyżowej reakcji na sierść kota, psa, myszy, szczura, świnki morskiej, chomika, królika, krowy czy konia.

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 7: Lipokaliny)

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 1: WSTĘP)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 2: Przeciwciała przeciwko CCD)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 3: Profiliny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 4: Białka PR-10)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 5: nsLTP)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 6: Albuminy surowicy)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 7: Tropomiozyny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 8: Polkalcyny)
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 10: Parwalbuminy)

Przygotowano na podstawie: EAACI Mollecullar Allergology User’s Guide, Published by the European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2016.

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl