Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Reakcje krzyżowe w alergologii – cz. 5: nsLTP

Utworzone przez Michał Podkalicki
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 5) Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Niespecyficzne białka transportujące lipidy (nsLTP) ogrywają kluczową rolę w rozwoju alergii pokarmowych w krajach śródziemnomorskich. Głównym białkiem odpowiedzialnym za rozwój pierwotnej alergii na nsLTP jest komponent brzoskwini Pru p3.

Wysoka reaktywność krzyżowa przeciwciał IgE anty-nsLTP jest obserwowana pomiędzy takimi pokarmami pochodzenia roślinnego, jak: brzoskwinia, jabłko, wiśnie, grejpfrut, pomarańcza, pomidory, orzechy (laskowy, włoski, ziemny), sałata, kukurydza, pszenica. nsLTP znajdują się również w pyłku roślin – ambrozji, bylicy, oliwki czy platana. Jednak, z powodu małego podobieństwa w budowie do nsLTP owoców czy warzyw, nie wpływają one na reakcje krzyżowe.

Objawy kliniczne uczulenia na nsLTP mają szerokie spektrum. Możliwe są jedynie łagodne objawy, np. związane z zespołem alergii jamy ustnej, ale zdecydowanie częstsze są silniejsze objawy, np. anafilaksja czy ciężkie ataki astmy. Pru p3 jest białkiem odpornym na działanie wysokich temperatur (termostabilnym), a nawet częściowo na soki trawienne, co sprawia, że nawet po intensywnym gotowaniu nie traci swoich immunogennych właściwości.

Ciekawostką jest, że pierwotne uczulenie na brzozę, charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej, zapewnia nam niejako „ochronę immunologiczną” przed uczuleniem na nsLTP. W Europie Środkowej i Północnej uczulenia na Pru p3 z ciężkimi objawami zdarzają się dość rzadko, zdecydowanie częściej mamy do czynienia z krzyżową reakcją na brzoskwinię w kontekście uczulenia na brzozę objawiającą się zespołem alergii jamy ustnej.

Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 5: nsLTP)Reaktywność krzyżowa pomiędzy alergenami zawierającymi niespecyficzne białka transportujące lipidy nsLTP. Linia ciągła: wysokie prawdopodobieństwo reakcji krzyżowych, linia przerywana: mniejsze prawdopodobieństwo reakcji krzyżowych.

Opracowano na podstawie: EAACI Mollecullar Allergology User’s Guide, European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2016.