Alergia na zwierzęta domowe cz. 5 Alergia na krowę i konia

Alergia na krowę i konia występuje najczęściej u osób, które na co dzień mają kontakt z tymi zwierzętami. Szczególnie narażeni są farmerzy, rolnicy, hodowcy, weterynarze, właściciele koni czy jeźdźcy. Badania wykazały znacznie częstsze występowanie alergii na zwierzęta hodowlane w krajach skandynawskich, gdzie na tę przypadłość choruje 5-20% hodowców. Główne alergeny krowie znajdują się w naskórku oraz łupieżu, obecne są również w moczu i ślinie, a także serwatce czy wołowinie. Najczęściej, za alergię odpowiada alergen zwany Bos d 2, należący do grupy lipokalin. Białko to można znaleźć głównie w naskórku krowy, produkowane jest przez gruczoły potowe, a następnie transportowane na powierzchnię skóry wraz z feromonami. Alergię mogą powodować również białka, zawarte w krowim mleku, jednak ten typ alergii należy do odrębnej grupy – alergii pokarmowych. Stopień występowania alergenów w najbliższym otoczeniu zależy w  tym wypadku głównie od charakterystyki budowy miejsca, w którym żyją są zwierzęta. Najważniejszymi czynnikami, o które należy zadbać w przypadku alergii na krowę lub konia, są rozmiar, odpowiednia wentylacja oraz ogrzewanie budynku gospodarczego. Zimą, gdy temperatura jest znacznie niższa, stopień występowania objawów alergii na zwierzęta hodowlane jest znacznie niższy.

Badania nie wykazały związku konkretnych alergenów z rasą konia, co więcej, w każdym analizowanym ekstrakcie zawarta była większość poznanych czynników alergennych. Najważniejszym alergenem wydaje się być Equ c 1 – lipokalina, znajdująca się w największym stopniu w łupieżu oraz ślinie konia, natomiast w mniejszych ilościach również w moczu. Działanie alergizujące mogą wykazywać również włosy konia.

Należy pamiętać, że większość krowich lub końskich alergenów należy do grupy lipokalin, które ze względu na wysokie podobieństwo strukturalne, mają skłonność do wchodzenia w reakcje krzyżowe.

W celu sprawdzenia, czy występujące u danej osoby objawy alergii są związane z uczuleniem na krowę lub  konia, zaleca się wykonanie testów z krwi pacjenta. Wykrycie specyficznych przeciwciał klasy IgE oraz skojarzenie z objawami klinicznymi potwierdza alergię na konkretne zwierzę.

Alergia na zwierzęta domowe (cz. 1 Alergia na psa)

Alergia na zwierzęta domowe (cz. 2 Alergia na kota)

Alergia na zwierzęta domowe (cz. 3 Alergia na chomika i świnkę morską)

Alergia na zwierzęta domowe (cz. 4 Alergia na pióra ptaków klatkowych)

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl