Alergia na zwierzęta domowe cz. 2 Alergia na kota

Jedną z najbardziej powszechnych alergii na zwierzęta jest alergia na koty. Co ciekawe, ten typ alergii występuje dwa razy częściej, niż alergia na psy. Jednym z najlepiej poznanych alergenów, powodujących alergie na kota, jest glikoproteina Fel d 1. Alergen ten jest wytwarzany w gruczołach łojowych, odbytowych i ślinowych kota, a głównym miejscem jego występowania są skóra i mieszki włosowe. Fel d 1 przenoszony jest na futro w wyniku czesania lub poprzez lizanie się kota. Co ciekawe, samce wytwarzają większą ilość Fel d 1 niż kotki. Drugim, ważnym alergenem jest Fel d 4, który występuje głównie w ślinie kota.

Niektóre rasy kotów, takie jak kot syberyjski, kot rosyjski niebieski, kot balijski, Sfinks, Cornish Rex oraz Devon Rex uważa się za mniej alergenne, jednak nie ma takiej rasy, która nie może spowodować reakcji alergicznej. Długość sierści kota nie ma znaczenia. Nawet jeżeli zwierzę nie przebywa już w domu, alergeny mogą w nim być obecne do 6 miesięcy, a w legowisku zwierzęcia nawet do 4 lat. Przypadki alergii na kota wykryto nawet na Antarktyce, mimo że koty nigdy tam nie były.Aby zniwelować objawy alergii należy unikać kontaktu z kotami, jeżeli jednak nie jest to możliwe – kąpać pupila co najmniej raz w tygodniu, często odkurzać dywany oraz meble, nie wpuszczać kota do swojej sypialni i pościeli. Należy pamiętać, że nieleczona alergia może prowadzić do rozwinięcia się astmy oskrzelowej.

Jakie są objawy alergii na kota?

Reakcja alergiczna na kota daje typowe objawy alergii takie jak: kaszel, świąd, kichanie, wysypka, łzawienie oczu itp. Aby dowiedzieć się, czy dane objawy wynikają z alergii na kota można wykonać prowokacyjne testy skórne, jednak ze względu na duże ograniczenia tej metody zaleca się wykonanie badań z krwi na obecność specyficznych przeciwciał IgE.

Alergia na zwierzęta domowe (cz. 1 Alergia na psa)

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl